chomik dżungarski
Inne zwierzęta

Chomik dżungarski — wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Chomiki dżungarskie, a właściwie chomicznik dżungarski – zwany także chomikiem syberyjskim, to małej wielkości stworzenia z rodziny chomikowatych, które osiągają długość do 13 cm. Zwierzęta te można spotkać na wolności w Kazachstanie oraz stepach i tundrach zachodniej Syberii czasem w Chinach, skąd pochodzi ich nazwa przyjęta od nazwy kotliny dżungarskiej. Chomiki dżungarskie są urocze i mało wymagające, dlatego są chętnie wybierane, jako zwierzątko domowe. To bardzo dobry wybór, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy miejscem na większe zwierzęta. Niestety w historii chomik mandżurski bywał wykorzystywany także jako zwierzątko laboratoryjne. Dowiedz się więcej na temat hodowli tych uroczych miniaturowych zwierzątek.

Jak wygląda chomik dżungarski?

Pierwszy raz chomik dżungarski został opisany w 1773 roku. Ze swoim krótkim, schowanym ogonem i pulchnym ciałem chomik dżungarski jest dość charakterystycznie wyglądającym gryzoniem. To jeden z najmniejszych chomików jakie hoduje się w naszych domach. Samiec osiąga 11 centymetrów długości, natomiast samica dorasta do 8 centymetrów. Masa ciała waha się od 30 do 55 gramów. Przez lato zarówno samce, jak i samice gromadzą zapas tłuszczu na zimę, przybierając na wadze do 10 gramów – czyli nawet jedną trzecią swojej masy.

Chomik dżungarski charakteryzuje się bardzo gęstym i bardzo przyjemnym w dotyku futerkiem, wyglądem przypomina wręcz małą futrzaną kulkę. Spotykane są one w bardzo różnych wersjach kolorystycznych. Futerko może być czarne, szare, perłowe lub białe. Wszystkie te odmiany mają biegnącą wzdłuż grzbietu charakterystyczną czarnobrązową pręgę. Ciekawą odmianą kolorystyczną jest panda z biało-czarnym plamami, czasami niesłusznie uważana za odrębny gatunek. Chomiki dżungarskie rosną przez całe życie i mogą żyć od 1,5 do 3 lat – średnio jest to około 2,5 roku.

Opieka nad chomikiem dżungarskim

Opieka nad chomikiem dżungarskim nie jest trudna. Pamiętajmy, że opieka nad zwierzęciem, to nie tylko zabawa, ale że oznacza to zapewnienie mu zdrowego pożywienia, wygodnego miejsca do życia oraz dbanie o to, by nie chorowało.

Chomik dżungarski jest idealnym zwierzątkiem dla osób z alergią, ponieważ jest hipoalergiczny. Oznacza to, że nie produkuje sierści ani nie zrzuca futra jak inne gryzonie. Dzięki temu z pewnością nie będziesz musiał sprzątać sierści po swoim zwierzaku, która w przypadku niektórych zwierząt jest wszechobecna w całym domy i na wszystkich ubraniach domowników.

Chomik dżungarski jest niedużym zwierzątkiem, ale należy pamiętać, że jego klatka nie może mieć zbyt małych rozmiarów. Zapewnijmy naszemu gryzoniowi swobodę ruchów oraz wygodę podarowując mu klatkę nie mniejszą niż 80 na 50 centymetrów. Chomiki te bardzo źle znoszą ciasnotę i może ona doprowadzić do ich długotrwałej choroby lub nawet śmierci. Klatka musi obowiązkowo zawierać poidełko, miseczkę, domek i kołowrotek. Bardzo ważny jest tutaj domek, bo chomiki te w naturze żyją w norkach i tylko w podobnym miejscu mogą poczuć się naprawdę bezpiecznie. Klatkę należy wysypać ściółką. Do tego celu najlepsze są odpylone trociny, może to być też ściółka konopna lub lniana. Konieczna jest dość gruba warstwa od 10 do 20 centymetrów tak, aby nasz chomik mógł się w niej zakopać lub tworzyć tunele.

Chomiki muszą ciągle pozostawać w ruchu, dlatego dobrze jest wyposażyć klatkę również w zabawki takie jak huśtawki, hamaki czy mosty lub tunele. Swobodne bieganie i dużo ruchu jest mu absolutnie niezbędne do zachowania dobrego zdrowia. Natura chomika dżungarskiego jest bardzo towarzyska. Nie jest agresywny, ale nie lubi być sam. Są to zwierzęta żywe, ciekawskie i aktywne.

Może Cię zainteresować: Zabawki dla chomika

Pożywienie chomika dżungarskiego

Dieta w przypadku chomika dżungarskiego jest bardzo ważna i tylko prawidłowy jej dobór zapewni mu długie i zdrowe życie. Jako podstawowy pokarm stosuję się mieszankę, która składa się z suszonych ziół, nasion, kawałków warzyw, larw mącznika oraz ze świerszczy. Można ją nabyć w sklepach z żywnością dla gryzoni. Oczywiście jeżeli dysponujemy czasem i chęciami możemy sami zająć się przygotowaniem takiej mieszanki. Najpopularniejsze zioła to tutaj: pietruszka, mniszek lekarski, koniczyna, krwawnik pospolity, lucerna, szałwia itp. Ziarna i orzechy to: pszenica, owies, kukurydza, słonecznik, pestki z dyni itp. Z warzyw stosowane są: marchewka, ogórek, cukinia, buraki, dynia, kabaczek itp. Dodatkowo może dodać trochę, ale nie za dużo, owoców takich jak jabłka, banany, arbuz, truskawki – pamiętajmy, że owoce to tylko mały dodatek – ich nadmiar może zaszkodzić chomikowi. W naturze chomiki te żywią się także białkiem owadów, więc w mieszance musi się ono znaleźć – najczęściej są to larwy mącznika lub świerszcze.

Ponieważ zęby chomików rosną przez cały czas, ważne jest również zapewnienie odpowiednich materiałów, na których chomik będzie mógł je ścierać. Najlepsze do tego celu są zabawki z drewna lub z wikliny, gałązki czy bardzo twarde gryzaki wykonane z ziół.

Chomiki mają wyjątkowo szybki metabolizm i jakiekolwiek błędy w diecie naszego małego przyjaciela mogą się dla niego skończyć bardzo źle.

Jak dbać o chomika dżungarskiego?

Chomiki bardzo dobrze same dbają o swoje piękne futerko, więc tym nie musimy się zajmować. Należy jednak pamiętać o dbaniu o higienę, czyli najlepiej o cotygodniowym czyszczeniu klatki połączonym z jej dezynfekcją i wymianą ściółki.

Chomiki to bardzo płochliwe z natury zwierzęta, nie narażajmy ich więc na żadne wielkie dla nich stresy. Chrońmy naszego ulubieńca przed hałasem, zmianami otoczenia, czy zmianami właściciela.

Bądźmy też bardzo ostrożni w czasie oswajania go. Chomikowi należy dać odpowiednio dużo czasu do przyzwyczajenia się do nowego miejsca, nowej klatki czy nowego właściciela. Pierwsze 2 do 3 dni chomik powinien spędzić bezpiecznie w klatce, później możemy zachęcać go do wyjścia, podając mu różnego rodzaju smakołyki. Oswajanie najlepiej udaje się w przypadku osobników młodych mających 4 do 6 tygodni.

Chomiki dżungarskie prowadzą w naturze nocny tryb życia, także nie wyciągajmy go na siłę z klatki w ciągu dnia i pozwólmy spać tyle, ile potrzebuje. Jeżeli z chomikiem będzie dziać się coś niepokojącego, udajmy się z nim do weterynarza znającego się na tych zwierzętach. Chomiki narażone są na wiele chorób między innymi zapalenia uszu, zakażenia dróg moczowych, zaburzenia oddychania, cukrzycę czy otyłość.

Chomik dżungarski – koszt, gdzie kupić?

Koszt chomika dżungarskiego różni się w zależności od jego ubarwienia i miejsca zakupu. Cena waha się od 10 do 50 zł.

Chomiki dżungarskie są powszechnie sprzedawane w sklepach zoologicznych, skąd większość ludzi je kupuje, choć do końca nie jest to odpowiedni wybór. Nie najlepsze warunki hodowli i pielęgnacji, mogą sprawić, że chomik będzie trudniejszy do oswojenia. Dlatego lepiej znaleźć profesjonalną hodowlę, w której gryzonie mają najlepsze warunki. Tylko w takiej hodowli dostaniemy też chomika z konkretnym udokumentowanym rodowodem. Chomik dżungarski od samego początku jest wesoły i energiczny. Z pewnością każdy posiadacz takiego zwierzątka będzie zadowolony z jego towarzystwa.

Powiązane artykuły
Inne zwierzęta

Gołębnicze Elegancje: Wybór Obrączek dla Gołębi jako Symbolu Uznania w Świecie Hodowli.

Wiele osób zajmuje się hodowlą gołębi. Coraz częściej organizowane są wystawy dla różnych…
Czytaj więcej
Inne zwierzęta

Top 4 zabawki dla kanarka

Jeśli posiadasz w domu swojego kanarka, to z pewnością chętnie poznasz 4 top zabawki dla…
Czytaj więcej
Inne zwierzęta

Zaskroniec zwyczajny, jak wygląda? Jak się rozmnażają węże?

Zaskroniec zwyczajny to jeden z najczęściej spotykanych gatunków węża w naszym kraju &#8211…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *