Do Twojej rodziny niedawno dołączył pies i jeszcze nie do końca odnajdujesz się w dziedzinie prawidłowego żywienia czworonogów? A może dopiero przygotowujesz się do kupna lub adopcji pupila i już na tym etapie chcesz zdecydować, jak będziesz go karmić? Poznaj często popełniane błędy, których należy się wystrzegać.
Częstowanie psa jedzeniem ze stołu
Niech pierwszy podniesie rękę ten, komu nigdy nie zdarzyło się poczęstować psa jedzeniem ze stołu. Mimo wszystko jest to błąd. Jeżeli akurat jesz surową marchewkę i podzielisz się nią z psem, który siedzi pod stołem, nie zaszkodzisz zwierzęciu z punktu widzenia jego zdrowia. Pies w ten sposób nauczy się jednak żebrać, przez co w przyszłości możesz mieć problemy ze spokojnym konsumowaniem posiłku. Jeszcze większym błędem jest częstowanie psa jedzeniem smażonym albo przyprawionym – to może wywołać problemy żołądkowe. Istnieje również grupa produktów, która dla czworonogów jest zwyczajnie toksyczna. Należą do niej na przykład: czekolada, cebula czy winogrona.
Wybieranie karm o słabym składzie
Karmisz psa wyłącznie jedzeniem przeznaczonym dla czworonogów? To świetnie! Uważaj jednak na składy – na rynku dostępnych jest wiele nieprawidłowo zbilansowanych karm, które nie zaspokoją w pełni potrzeb żywieniowych Twojego pupila. Błędem jest kierowanie się wyłącznie ceną, a nie jakością, o której świadczy skład karmy. Pamiętaj, że jedną połowę karmy powinno stanowić mięso z mięśni szkieletowych oraz podrobów, a drugą – warzywa oraz zdrowe oleje, pochodzące z ryb czy mielonego siemienia lnianego. Karmy o dobrym składzie, które spełniają te wymogi znajdziesz w ofercie PsiBufet.
Stały dostęp do miski z jedzeniem
Pies musi mieć dostęp do miski ze świeżą wodą przez całą dobę. Zasada ta nie dotyczy jednak pokarmu – ten należy czworonogowi wydawać codziennie o stałych porach. Tylko w ten sposób wyrobisz u pupila zdrowe nawyki i zadbasz o rutynę, której potrzebuje. Stale uzupełniając pokarm w misce, stracisz kontrolę nad ilością jedzenia, którą przyjmuje pies – stąd jest już prosta droga do nadwagi.
Niedostosowanie dziennej porcji karmy do wagi i sylwetki psa
Dzienną porcję karmy trzeba dostosować do zapotrzebowania energetycznego psa. Nie nakładaj posiłków „na oko”. Zamiast tego zapoznaj się z informacjami, które na opakowaniu zamieścił producent. Z odpowiedniej tabeli dowiesz się, ile jedzenia powinien otrzymywać pies o danej wadze. Jeśli sylwetka czworonoga wskazuje na niedożywienie – odpowiednio zwiększ dawkę i odwrotnie – jeśli zwierzak ma nadwagę – zmniejsz objętość posiłków albo zapewnij mu więcej ruchu.
Nagła zmiana sposobu karmienia
Jeśli zorientujesz się, że Twój pies dostaje karmę o słabym składzie, nie zmieniaj jej nagle. Gdy wiesz, że wkrótce skończą Ci się zapasy karmy, która dobrze służy Twojemu pupilowi, nie czekaj do ostatniego momentu z zakupem kolejnych opakowań i nie zastępuj dobrej karmy pierwszą lepszą nawet przez krótki czas. Nagła zmiana sposobu żywienia bardzo często kończy się rozstrojem układu pokarmowego, co owocuje między innymi biegunkami. Jeśli musisz wprowadzić nową karmę – zrób to stopniowo, na przestrzeni 7-10 dni.