Wielu miłośników akwariów pragnie posiadać unikalne stworzenia. Takimi są z pewnością krewetki filtrujące. Te skorupiaki są naprawdę okazałe i doskonale prezentują się w dużym akwarium. To z pewnością jedne z największych krewetek, jakie możesz trzymać w domu. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to zwierzęta łatwe w hodowaniu. Z pewnością nie będzie dobrym pomysłem, by kupić taką krewetkę dziecku. Wybieraj zwierzęta do swojego akwarium odpowiedzialnie. Krewetki filtrujące z powodu nieodpowiednich warunków niestety często giną. Jeśli jednak masz doświadczenie w akwarystyce i czujesz, że hodowla krewetek filtrujących ci nie straszna, podpowiadamy, jak dbać o te stworzenia najlepiej.
Pochodzenie krewetki filtrującej
Atyopsis moluccensis jest hodowana głównie w Azji, szczególnie w Chinach i Tajlandii. Większość hodowanych Atyopsis moluccensis jest uprawiana na bagnach namorzynowych. Ten przybrzeżny ekosystem można określić jako „biologiczną pustynię”, głównie ze względu na niską jakość gleby. Stawy dla krewetek można stworzyć poprzez zablokowanie bagien namorzynowych groblami. Woda wewnątrz grobli jest następnie zarybiana małymi krewetkami lub shrimpletami.
Krewetka filtrująca – wygląd
Kolor krewetek filtrujących jest zróżnicowany. Zazwyczaj to brązowożółty odcień. Jednak można też odnaleźć krewetki czerwone, pomarańczowe czy nawet niebieskie. Często spotyka się też krewetki szaro-beżowe, z podłużnymi pręgami o kolorze brązowo-czerwonym. Warunki panujące w akwarium mają pewien wpływ na barwę krewetek. Może być ona ciemniejsza lub jaśniejsza.
Hodowla krewetek stała się przemysłem wartym miliardy dolarów. Popyt na krewetki hodowlane wciąż rośnie ze względu na wysoką zawartość białka, niski koszt i szeroką dostępność. Ponad 70% światowych krewetek jest hodowanych, głównie w Azji.
Te skorupiaki są naprawdę duże. Maksymalnie mogą osiągać nawet 10 centymetrów. Samice są zazwyczaj dużo mniejsze, dorastają do 6 centymetrów.
Krewetki filtrujące posiadają nieco śmieszne przednie odnóża, których zadaniem jest nieustanne filtrowanie wody. Wszystkie odnóża samic są tej samej wielkości. Natomiast u samców pierwsza para odnóży jest grubsza i dłuższa od pozostałych.
Wielkość rynkową osiągają w 6-9 miesiącu, kiedy ważą około 1,1-1,3 kg.
Usposobienie
Atyopsis moluccensis ma nieco kontrastowy charakter. Z jednej strony jest to bardzo spokojne zwierzę wodne, z drugiej – żywiołowe. Bardzo łatwo taką krewetkę wystraszyć. Dlatego zaleca się, by nie trzymać pojedynczej krewetki, lecz zakupić ich kilka – krewetkom w stadzie jest zwyczajnie raźniej, odczuwają zdecydowanie mniej lęku. Są wtedy bardziej śmiałe.
Krewetki prawie cały czas poszukują pokarmu. Zdrowe, zadbane krewetki będą trzymać się góry akwarium, te mniej zadbane dołu – jeśli więc Twoje krewetki przez dłuższy czas trzymają się dna, jest to znak, że warto przemyśleć warunki panujące w akwarium i wprowadzić modyfikacje. Krewetki często siedzą przy filtrze wody. Warto, by znajdowały się tam kamienie czy jakieś inne podpórki.
Krewetka filtrująca – rozmnażanie
Rozmnażanie krewetek filtrujących w warunkach domowych jest niezwykle trudne. Czasem samica nosi jaja pod ogonem. Jednak trudność nie leży w zapłodnieniu, a w opiece nad małymi krewetkami. Należy jak najlepiej odwzorować warunki panujące w środowisku naturalnym. Najpierw należy przenieść larwy z wody słodkiej do słonej, a potem, jeszcze przed ich wylinką, przenieść je z powrotem do wody słodkiej. Z powodu tego, że hodowla krewetek filtrujących jest taka trudna, zdecydowana większość z tych, które kupuje się do akwarium (o ile nie wszystkie), pochodzi z odłowu.
Cena
Można znaleźć różne informacje na temat cen krewetek. W niektórych miejscach twierdzi się, że krewetki filtrujące można kupić już od 8 złotych. Jednak zazwyczaj ich cena jest zdecydowanie wyższa, może dochodzić nawet do 50 zł. Nie warto wybierać najtańszych krewetek, gdyż te mogły być przetrzymywane w nie najlepszych warunkach, co za tym idzie – jest duża szansa, że rozchorują się u nas czy nawet umrą.
Pożywienie
Krewetka filtrująca na szczęście nie jest zbyt wymagająca, jeśli chodzi o pożywienie. Po pierwsze, zjada ona to, co sama znajdzie sobie w wodzie. Po drugie, trzeba krewetkę dokarmiać – samo pożywienie znalezione w wodzie zdecydowanie nie wystarczy! Krewetka mogłaby w takim wypadku głodować. Można karmić krewetkę filtrującą suchą karmą, w skład której wchodzą sproszkowane algi, płatki, tabletki czy granulat. Warto też dawać krewetkom mech jawajski. Co ciekawe, można podawać im także liście dębu i olszy.
Krewetka filtrująca w akwarium
Akwarium należy przygotować już ok. miesiąc przed zakupem krewetek filtrujących, by mógł wytworzyć się tam odpowiedni ekosystem. Należy ostrożnie transportować krewetki, dobrze by było, gdyby w pojemniku znajdował się kawałek gąbki, do której stworzenia mogłyby się przyczepić. Potem należy ostrożnie wdrażać krewetki do akwarium. Trzeba umieścić worek z wodą na ok. godzinę w akwarium, by temperatury wód zrównały się. Dopiero wtedy można bezpiecznie wpuścić krewetki.
Akwarium dla krewetek filtrujących ze względu na ich rozmiar musi być z całą pewnością bardzo duże. Minimalna pojemność takiego akwarium to 60 litrów. Zbiornik nie może być mniejszy, gdyż krewetki filtrujące to zwierzęta terytorialne i mogą zacząć rywalizować ze sobą.
Ważne, by woda w takim akwarium była czysta i dobrze filtrowana.
Powinno wyposażyć się akwarium w różnego rodzaju kryjówki dla krewetek: jakieś ozdoby ceramiczne, korzenie, kamienie.
Warto przyglądać się temu, jak zachowują się krewetki w Twoim akwarium, czy są dość żywiołowe, czy raczej niemrawe, bierne – ich zachowanie jest odbiciem tego, jaki jest ich stan zdrowotny.
Ważne, by utrzymywać określoną temperaturę wody: ok. 22-28 stopni Celsjusza. Krewetki można trzymać w zwykłej wodzie kranowej. Odczyn wody powinien wynosić 6,5-10 pH.
Z kim krewetka może mieszkać?
Krewetki mogą mieszkać w akwarium z rybami. Trzeba jednak pamiętać o pewnych zaleceniach. Krewetki w żadnym wypadku nie mogą żyć z rybami drapieżnymi – gdyż te mogłyby je pokaleczyć, a nawet doprowadzić do ich śmierci. Nie warto też kupować większych ryb, ponieważ te zwykły płoszyć krewetki. W krewetkowym akwarium sprawdzą się następujące gatunki ryb: zwinniki jarzeńce, neonki, bystrzyki. Zdecydowanie nie należy umieszczać w takim akwarium pielęgnic (w tym skalarów).
Podsumowanie
Trzeba pamiętać, że kupując krewetki, nie należy ograniczać się do jednej czy dwóch sztuk, lecz należy nabyć od razu kilka, by te czuły się raźniej. Przewożąc krewetki warto zaopatrzyć pojemnik w gąbkę – krewetki będą mogły przyczepić się do niej i poczują się bardziej komfortowo.
Krewetki to wymagający gatunek. Trzeba zapewnić im odpowiednie warunki, by te funkcjonowały prawidłowo. Nie należy trzymać ich z rybami drapieżnymi. Hodowla takich krewetek nie jest łatwa, lecz koniec końców może przynieść wiele satysfakcji, a obserwowanie świata krewetek może okazać się fascynujące.