koty dla alergików
Koty

Koty dla alergików — 10 ras kotów, które nie uczulają

Jeśli jesteś łagodnie uczulony na koty i chcesz zostać właścicielem zwierzęcia, istnieje wiele ras kotów, które wiele osób z alergią dobrze toleruje. Hipoalergiczne rasy kotów wytwarzają mniej alergenów niż inne, co czyni je doskonałymi towarzyszami dla osób cierpiących na schorzenia związane z alergią. Poniższe rasy mają zazwyczaj niski lub zerowy poziom alergenów, co czyni je świetnym wyborem dla osób z alergią lub astmą. Poznaj idealne koty dla alergików.

Koty dla alergików – Co sprawia, że kot jest hipoalergiczny?

Żaden kot nie jest wolny od alergenów, ale niektóre rasy wytwarzają mniej alergenów niż inne i dlatego są bardziej atrakcyjne dla alergików. Za alergię odpowiedzialne jest białko znajdujące się w sierści. Białko Fel D1 (bo o nim mowa) występuje u wielu pospolitych zwierząt domowych, ale u tych ras występuje rzadziej. Uważa się, że niektóre rasy są mniej skłonne do wywoływania alergii niż inne.

Istnieje wiele hipoalergicznych ras kotów, każda z nich ma swój unikalny temperament i wygląd. Przed przyjęciem nowego zwierzaka do domu, ważne jest, aby poznać cechy charakterystyczne każdej rasy, aby mieć pewność, że będą dobrze pasować do Twojego domu.

Kot Balijski

Balijczyk to długowłosa rasa kota domowego podobna z wyglądu do syjamskiej, z tym że ma niezwykle miękką sierść bez szorstkości związanej z niektórymi typami kotów długowłosych. Typ ciała kota balijskiego jest średniej wielkości, zwinny i muskularny; jego nogi są długie i smukłe; głowa jest w kształcie klina z dużymi uszami. Płaszcz ma satynowy, niebiesko-biały wzór.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Kalifornijski w Davis wykazało, że koty balijskie są najmniej alergiczne spośród wszystkich typów kotów domowych.

Kornwalijski Rex – koty dla alergików

Cornish Rex to rasa kotów charakteryzująca się wyjątkowo krótką, kręconą sierścią i energiczną, zabawową osobowością. Mutacja genu, który tłumi normalny rozwój łodygi włosa, powoduje miękkie futro Cornish Rexa. Charakteryzują się wysoką inteligencją i zamiłowaniem do zabawy. Mutacja ta powoduje również, że rzęsy nie rozwijają się w pełni i nadaje sierści niezwykłą teksturę podobną do moheru. Cornish Rex ma małą, trójkątną głowę z dużymi uszami i szeroko osadzonymi oczami.

Kot ten został nazwany „psem w ciele kota” ze względu na jego tendencję do psich zachowań, takich jak podążanie za właścicielami po domu i łatwość szkolenia przy użyciu smakołyków jako nagród.

Devon Rex

Koty rasy Devon Rex są małej lub średniej wielkości. Ich płaszcz jest bardzo miękki i jedwabisty. Często jest również kręcony lub falowany. Devon Rex jest bardzo przyjazny. Ich unikalny kręcony płaszcz sprawia, że są popularne w pokazach, a także są świetnym kotem dla ludzi, którzy są uczuleni na koty.

Ich duże uszy i wielkie oczy sprawiają, że wyglądają jakby zawsze były czymś zaskoczone lub zaciekawione. Devon Rex jest bardzo figlarny i czuły. Są również jedną z najbardziej inteligentnych ras kotów, więc szkolenie będzie łatwiejsze niż w przypadku innych ras.

Devon Rex jest kotem wolnym od alergenów, dlatego jest idealny dla alergików.

Sfinksy – koty dla alergików bez sierści

Sfinks to rasa kotów znana ze swojego charakterystycznego wyglądu fizycznego, który wydaje się podobny do egipskiego posągu sfinksa. Jest dużym kotem o niezwykle umięśnionym ciele, potężnej i zaokrąglonej głowie

Sfinks nazywany jest również kotem bezwłosym, ponieważ brakuje mu podszerstka, ale wcale nie jest pozbawiony włosów! Ma delikatną warstwę puchatego futra, które jest ledwo widoczne gołym okiem.

Koty sfinksowe są na ogół bardzo zdrowymi i szczęśliwymi kotami. Mogą być jednak bardziej podatne na oparzenia słoneczne niż inne rasy, ponieważ nie mają podszerstka, który chroniłby je przed promieniami UV. Ważne jest również, aby trzymać swojego sfinksa w domu w miesiącach letnich, aby nie był zbytnio narażony na działanie słońca!

Syberyjski

Syberyjczyk to rasa kota, która wywodzi się z Rosji. Jest znana z grubego, wodoodpornego podwójnego płaszcza i zdolności do przetrwania w zimnym środowisku.

Koty syberyjskie mają średniej długości włosy, które zrzucają mniej niż inne rasy. Wymagają bardzo mało zabiegów pielęgnacyjnych, ale muszą być codziennie szczotkowane, aby zachować zdrowie. Syberyjczyki mogą mieć dowolny kolor lub kombinację, ale wszystkie mają niebieskie oczy.

Osobowość tej rasy jest tym, co czyni ją tak atrakcyjną dla wielu ludzi. Są to figlarne, czułe i inteligentne zwierzęta, które lubią przebywać z ludźmi tak samo, jak są aktywne na zewnątrz lub śpią w pobliżu swoich właścicieli w nocy. Są one również doskonałymi myśliwymi!

Syjamski

Kot syjamski to rasa kota domowego o charakterystycznych cechach fizycznych: jest to długi i smukły, a zarazem muskularny kot o spiczastych uszach. Kolor ciała jest w dowolnym odcieniu szarości, błękitu, czerni lub kremu, ale aby kot mógł być wystawiany, ubarwienie punktowe musi znajdować się na twarzy i ogonie. Tradycyjny wzór umaszczenia syjamskiego charakteryzuje się kontrastem pomiędzy ciemnymi punktami (nos, uszy i łapy) a jaśniejszym kolorem ciała.

Budowa ciała kota syjamskiego sprawia, że jest on podatny na stres cieplny, który może powodować problemy zdrowotne na całe życie, jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowany.

Niestety, mogą być trudne do wyszkolenia, ponieważ mają tendencję do bycia niezależnymi. W związku z tym są bardzo inteligentne i szybko się uczą, jeśli poświęcisz czas na ich właściwe szkolenie.

Jawajski

Kot jawajski to rasa kotów domowych o średniej, długiej lub krótkiej sierści. Powstała w wyniku wspólnej hodowli kotów amerykańskich krótkowłosych, perskich i syjamskich.

Jawa to rasa kotów krótkowłosych o wyjątkowym miedziano-brązowym umaszczeniu. Jest to inteligentny, czuły kot, który uwielbia zabawę i przebywanie z ludźmi. Java jest inteligentnym kotem, który może dobrze dogadać się z innymi zwierzętami.

Kot ten został opracowany jako rasa przyjazna alergikom, ponieważ nie zrzuca sierści jak inne koty.

Może Cię zainteresować: Miniaturowe rasy psów

Rosyjski niebieski

Rosyjski niebieski to rasa kotów o krótkim płaszczu, głębokim niebieskim kolorze i okrągłej twarzy. Jest to inteligentny, łagodny kot, który jest łatwy w pielęgnacji. Rasa ta może być wyszkolona do chodzenia na smyczy i lubi bawić się z dziećmi. Rosyjski niebieski ma długość życia 12-15 lat. Są łagodne i mają charakterystyczny niebieski kolor.

Russian Blues to bardzo spokojne koty, które są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jedynie sporadycznego szczotkowania i czesania w celu usunięcia luźnych włosów lub brudu z sierści. Rzadko wymagają kąpieli, ponieważ mają tak krótką sierść.

Rosyjski Blues nie jest kotem alergicznym, ponieważ w porównaniu z innymi rasami nie zrzuca dużo sierści. Oznacza to, że nie będą one drażnić ludzi, którzy mają alergie, jak to robią koty, które zrzucają sierść częściej.

Orientalny krótkowłosy

Orientalny krótkowłosy to rasa kota domowego podobna z wyglądu do syjamskiego, ale o mniej ekstremalnym typie ciała. Jest to jedna z najrzadziej występujących ras kotów czystej krwi i została nazwana „najbardziej inteligentną rasą kotów na świecie”.

Kocięta orientalne rodzą się czysto białe lub jednolicie białe z niebieskimi oczami, a następnie zaczynają zmieniać kolor na ciemnoszary lub brązowy, gdy mają około 4 tygodnie i całkowicie zmieniają kolor płaszcza do 8 tygodnia życia.

Rasa ta ma duże oczy i uszy, małe łapki, dużą głowę i muskularną budowę ciała. Występuje we wszystkich kolorach z wyjątkiem odmian spiczastych, takich jak syjamskie.

Birmański – koty dla alergików

Typ ciała kota birmańskiego jest podobny do syjamskiego, ale jego głowa jest bardziej okrągła, z mniejszymi uszami i oczami. Kolor sierści może mieć każdy odcień niebieskiego, w tym seal point (najciemniejszy), chocolate point (średnio brązowy), red point (jaśniejszy czerwony), lilac point (kremowobiały z niebieskawym podtekstem) lub cream point (bardzo blady).

Koty birmańskie mają kochającą osobowość i charakteryzują się dużą inteligencją i ciekawością świata. Są jednymi z najbardziej społecznych ras kotów ze względu na ich chęć zadowolenia ludzi i innych zwierząt domowych.

Koty birmańskie są średniej wielkości i muskularne, mają szerokie, zaokrąglone głowy, duże uszy i głęboko osadzone oczy. Mają krótką sierść, która występuje we wszystkich kolorach i wzorach z wyjątkiem białego.

Mogą być bardzo głośne, jeśli nie otrzymują wystarczająco dużo uwagi od swoich właścicieli, a także mogą być zaborcze w stosunku do swoich misek z jedzeniem lub ulubionych zabawek.

Powiązane artykuły
Koty

Czym kierować się przy zakupie drapaków dla kota?

Zastanawiasz się, jak spożytkować energię kota? Wzbogać jego przestrzeń o drapak, dzięki…
Czytaj więcej
Koty

Jak rozpoznać płeć kota — nasze wskazówki, jak rozpoznać kocią płeć

Koty są w naszym życiu wszechobecne i można je spotkać na każdym kroku, zarówno na wsi, jak i…
Czytaj więcej
Koty

Tabletki antykoncepcyjne dla kotów

Grupa małych mruczków to nie tylko źródło radości, ale i spora odpowiedzialność. Nie każdy…
Czytaj więcej

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *