jak rozpoznać płeć kota
Koty

Jak rozpoznać płeć kota — nasze wskazówki, jak rozpoznać kocią płeć

Koty są w naszym życiu wszechobecne i można je spotkać na każdym kroku, zarówno na wsi, jak i w mieście.W Polsce szacuje się, że populacja kotów wynosi aż 7 milionów. Znajomość kociej płci jest w wielu przypadkach bardzo ważna. Spora liczba osób twierdzi, że płeć nie ma większego znaczenie w przypadku hodowli kotów, ale każdy, kto miał z nimi więcej do czynienia, wie, że nie zawsze jest to prawda. Czy trudno jest rozpoznać płeć kota? Dowiedz się tego i wielu innych potrzebnych rzeczy z poniższego krótkiego artykułu ma temat kotów i ich płci.

Najłatwiejsze i najskuteczniejsze odróżnianie kota od kotki

Podstawowym sposobem rozróżniania płci dorosłych kotów jest spojrzenie im pod ogon. Nie róbmy tego jednak na siłę, bo może się to nie spodobać naszemu zwierzakowi. Odróżnienie obu płci nie powinno stanowić w większości przypadków żadnego specjalnego problemu, gdyż nie jest to trudna sprawa. U kotów płci męskiej odbyt i ujście moczowo-płciowe są od siebie wyraźnie oddzielone. Dzieje się tak dlatego, że pomiędzy nimi znajdują się niewidoczne na pierwszy rzut oka jądra. Można je jednak wyczuć jako delikatną wypukłość. W przypadków kotek odbyt i ujście układu moczowo-płciowego znajdują się znacznie bliżej siebie. W kotów ujście jest bardziej okrągłe wyglądające jak kropka, u kotek wejście do pochwy jest podłużne widoczne bardziej jako kreska. Od tego właśnie widoku powstało określanie kształtów pod ogonem jak dwukropek u kotów i średnik u kotek. W ten sposób bardzo łatwo jest zapamiętać to rozróżnienie – kotek to (:) a kotka to (;).

Rozpoznawanie płci u małych kotów

Jeżeli chcemy sprawdzić płeć kota w ciągu pierwszych tygodni po porodzie, zaglądanie pod ogon może nie dać oczekiwanego rezultatu. Narządy płciowe dopiero po takim czasie zaczynają być lepiej widoczne i dopiero wtedy rozpoznanie płci tą metodą staje się dokładne. Oczywiście zaglądać pod ogon możemy kotom już kilka godzin po narodzeniu, jak tylko zejdzie im początkowa opuchlizna. W większości przypadków prawdopodobnie dokonamy prawidłowego rozróżnienia płci, ale z pewnością prędzej czy później spotkamy się błędną interpretacją płci, co czasami może być tylko małą niespodzianką, a w niektórych sytuacjach może to być całkiem spory problem.

Jak rozpoznać płeć kota – widoczne różnice między płciami kotów

Często jednaka chcielibyśmy poznać płeć kotów bez konieczności podnoszenia im ogona. Czasem chcemy wiedzieć jakiej płci jest kot spacerujący w naszej okolicy i nie będziemy go przecież łapać, aby zajrzeć mu pod ogon. Jemu z pewnością też nie spodobałby się ta metoda. Pozostaje nam wtedy wnioskowanie na podstawie ogólnego wyglądu oraz wielkości kota. Niestety jest to sposób obarczony dużą możliwością popełnienia pomyłki, co zdarza się dość często. Oczywiście u kotów występuje dymorfizm płciowy, ale nie zawsze jest to tak bardzo widoczne jak u niektórych innych gatunków zwierząt, gdzie różnice potrafią być bardzo wyraźnie, a czasami wręcz spektakularne.

Wielkość

Główną kwestią jest tu wielkość zwierzęcia. Większość samców jest większa i cięższa od samic oraz bardziej umięśniona. Różnica w masie ciała staje się jeszcze większa u kotów poddanych zabiegowi kastracji. Samice są również zazwyczaj znacznie smuklejsze, co powoduje, że mogą wydawać się dużo dłuższe. Tak jest w większości przypadków, lecz niestety nie we wszystkich i stąd wynikają całkiem częste pomyłki.

Wygląd zewnętrzny, a płeć kota

Drugą metodą na rozróżnianie płci kotów po wyglądzie zewnętrznym jest zwrócenie uwagi na charakterystykę ich umaszczenia. Ta metoda powinna dać trochę bardziej pewny wynik w większości przypadków. Jeżeli obserwowany kot ma umaszczenie czarno-rude, zwane szylkretowym, albo czarno-rudo-białe, zwane calico to można prawie z całkowitą pewnością stwierdzić, że jest to kotka. Koty o taki umaszczeniu trafiają się bardzo rzadko i z reguły są całkowicie bezpłodne. Natomiast jeżeli zauważymy kota o ubarwieniu rudym, na 80 procent jest to samiec.

Połączenie oceny wielkości, umięśnienia oraz umaszczenia powinno z bardzo dużą pewnością powiedzieć nam z jaką płcią kota mamy do czynienia.

Świadectwem częstych pomyłek w identyfikacji płci kotów są ich imiona, które często zostały nadane tuż po narodzinach i nie są zgodne z ich rzeczywistą płcią. Większość ludzi jest już tak przyzwyczajona do nadanego imienia, że nie dokonuje jego zmiany. Miejmy tylko nadzieję, że koty nie mają do nas pretensji o nazywanie ich imieniem przeciwnej płci.

Warto wiedzieć: 10 ras kotów dla alergików

Różnice w zachowaniu kotów różnych płci

Przyjęło się uważać, że kotki są łagodniejsze, bardziej przyjazne i bardziej otwarte na kontakty z człowiekiem. Nie jest to jednak żadną stałą regułą zarówno jedna jak i druga płeć potrafi mieć swoje własne cechy charakteru, które mogą znacznie odbiegać od ich stereotypowego przedstawiania. Każdy, kto koty posiada, wie, że po prostu każdy z nich ma swój unikalny charakter i to właśnie jest często tym, co przyciąga osoby chcące kotami się zajmować. Co kot to inne zachowania, oznacza to, że nigdy nie trafimy na takie same koty i zawsze będą one nas mogły czym zaskoczyć.

Oczywiście różnice płciowe wymuszają inne zachowani zwierząt w okresie godowym, czy też zachowania terytorialne takie jak na przykład obsikiwanie przedmiotów znacznie częściej stosowane przez samce. Jednak twierdzenia jakoby kotki nie znakowały terytorium, są nieprawdziwe, one też to robią. Jest to u nich jednak znacznie rzadsze i głównie pojawia się w czasie rui, co ma przyciągnąć do niej samce.

Koty a kastracja

Olbrzymi wpływ na zachowanie kotów ma kastracja. Podczas tego zabiegu koty mają usuwane jądra, a kotki jajniki. W przypadku kotek zalecane jest także usunięcie macicy, czyli zabieg zwany owariohisterektomia. Kotki zaleca się kastrować między 4 a 6 miesiącem życia, a koty między 6 a 8. Zarówno w przypadku kotów jak i kotek brak kastracji oznacza znacznie większą tendencję do kilkudniowych ucieczek, własnych humorów, większej agresji czy mocnego oznaczania swojego terytorium. Część osób uważa, że kastracja powoduje rozleniwienie i tendencję do tycia kotów. Nie musi to jednak nastąpić, a wagę kota najlepiej kontrolować poprzez odpowiednią dietę. Kastracja nie zmienia ogólnego indywidualnego charakteru naszego kota. Kastrację najlepiej omówić ze swoim weterynarzem i razem z nim podjąć najlepszą dla naszego zwierzęcia decyzję.

Jaką płeć kota wybrać?

W przypadku kotów poddanych sterylizacji właściwie nie ma większej różnicy czy zdecydujemy się na posiadanie kota, czy kotki. Znacznie ważniejszy od płci jest charakter danego osobnika. Dlatego, zwłaszcza jeśli mamy dzieci, dla których agresywny kot mógłby być zagrożeniem, przed nabyciem kota dowiedzmy się czegoś o jego charakterze i indywidualnych upodobaniach. A później już tylko cieszmy się z obcowania z tak dumnym i dostojnym zwierzęciem. Jeżeli kot nas akceptuje, to powinien być to dla nas zaszczyt i powód do dumy.

Powiązane artykuły
Koty

Czym kierować się przy zakupie drapaków dla kota?

Zastanawiasz się, jak spożytkować energię kota? Wzbogać jego przestrzeń o drapak, dzięki…
Czytaj więcej
Koty

Tabletki antykoncepcyjne dla kotów

Grupa małych mruczków to nie tylko źródło radości, ale i spora odpowiedzialność. Nie każdy…
Czytaj więcej
Koty

Ryś amerykański — ile kosztuje i gdzie go można kupić?

Właścicielom kotów nie trzeba tłumaczyć zalet posiadania w domu takie zwierzęcia. Wszystkim…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *