ryś
Koty

Ryś amerykański — ile kosztuje i gdzie go można kupić?

Właścicielom kotów nie trzeba tłumaczyć zalet posiadania w domu takie zwierzęcia. Wszystkim innym warto podać trochę faktów, jak posiadanie kota zmienia nasze życie. Jeżeli dopiero rozważasz zostanie opiekunem swojego pierwszego kota, z pewnością przyda ci się to przy ostatecznym podejmowaniu decyzji. Pamiętajmy, że funkcja kotów zmieniła się w ich długiej historii współistnienia z ludźmi. Udomowienie kota nastąpiło około 9500 lat temu na Bliskim Wschodzie. Pierwsze zupełnie dzikie jeszcze koty do siedzib ludzi przyciągała duża liczba myszy i innych gryzoni, pojawiająca się tam, gdzie przechowywano duże ilości ziarna. W Europie koty rozpowszechniły się w czasach rzymskich. Dużą rolę w rozprzestrzenianiu się kotów po całym świecie odegrały żaglowce na pokładach, których przebywało wiele kotów, przeznaczonych do walki z gryzoniami niszczącymi przewożone zboża, jak i zapasy jedzenia dla załogi statku. Z biegiem czasu funkcja spełniana przez koty coraz bardziej przechodziła od użytkowej polegającej na łapaniu gryzoni, do funkcji czysto ozdobnej czy przyjacielskiej, a obecnie również terapeutycznej. Jednym z dzikich kotów, które można trzymać w domu jest ryś amerykański – dowiedz się o nim więcej.

Zalety posiadania w domu kota

Do najważniejszych plusów i zalet posiadania kota należą niewątpliwie:

 • Zmniejszenie stresu i poprawa samopoczucia;
 • Ochrona mieszkania/domu przed szkodnikami;
 • Pozytywny wpływ na rozwój dzieci;
 • Koty zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii u dzieci;
 • Posiadanie kota wydłuża życie jego opiekunów;
 • Wartość terapeutyczna – felinoterapia.

Wiele osób rozważa, czy na swojego pupila wybrać psa, czy kota. Oczywiście zależy to od wielu czynników, naszego charakteru, miejsca zamieszkania czy czasu jaki możemy poświęcić na opiekę na zwierzęciem. Generalnie jednak tutaj koty również wykazują wiele zalet przemawiających za tym, aby to one stały się naszym domowym zwierzakiem:

 • Koty nie szczekają;
 • Koty same dbają o swoją higienę i czystość;
   
 • Koty nie wymagają wyprowadzania ich na długie spacery;
 • Koty są znacznie prostsze w utrzymaniu.

Jeżeli więc nie lubisz długich spacerów i chcesz w ciszy głaskać swojego pupila, zdecydowanie wybierz kota.

Ryś amerykański – co to za rasa?

Ryś amerykański (American Lynx) jak łatwo się domyślić to rasa kotów pochodząca zza oceanu. Główną ideą przyświecającą jej wyhodowaniu była chęć stworzenia kota maksymalnie podobnego do dziko żyjącego w tamtych rejonach świata rysia. Jest to zupełnie współczesna rasa kotów powstała w latach 80 ubiegłego wieku. Nie jest ona do końca uznawana przez odpowiednie stowarzyszenia, bo jej początki nie są dobrze udokumentowane. Często powtarzana plotka głosi, że rasa to powstała ze skrzyżowania kota z prawdziwymi rysiami, ale to tylko plotka. Rasę tę wyhodowano w procesie krzyżowania kilku innych ras. Nawet w Stanach Zjednoczonych Ameryki i sąsiedniej Kanadzie jest to kot dość rzadki, chociaż coraz bardziej popularny. Jak każda rasa kotów ryś amerykański ma swoje charakterystyczne cechy. Z wyglądu oczywiście przypomina miniaturowego rysia. Prawdziwy ryś żyjący w Ameryce to ryś rudy (Lynx Rufus). Dziki ryś jest dwa razy większy od domowego kota. Dzięki temu ma znacznie szerszy zakres polowania. Ryś rudy potrafi polować na zające, króliki, antylopy, a nawet jelenie.

Wygląd rysia amerykańskiego

Ryś amerykański jest znacznie mniejszy i waży pomiędzy 6 a 10 kilogramów. Posiada bardzo umięśnioną budowę. Na uszach ma dwa pędzelki, które są poza kolorystyką cechą najbardziej upodobniającą go do dzikich rysi. Ogon powinien być czarny i krótki. Jest to bardzo zdrowa rasa, cechuję się też dużą odpornością na niskie temperatury co bardzo ważne w naszym polskim klimacie. Spotykane są dwie wersje umaszczenia — tawny oraz lamparci. Obie te wersje występują we wszystkich odmianach tabby aż do srebrzystej.

Ryś amerykański – dlaczego warto kupić właśnie takiego kota?

Rysie amerykańskie są pięknymi kotami. Ich wygląd może czasami sprawiać nawet groźne wrażenie, ale to tylko właśnie wrażenie. W rzeczywistości koty te są bardzo łagodne. Ważną cechą jest mocne przywiązywanie się do opiekuna, a także do miejsca swojego pobytu. Zwierzę to jest bardzo mało kłopotliwe w pielęgnacji. Dodatkowo co może niektórych ucieszyć, jest to rasa bardzo łowna. Koty te nie są kłopotliwe w domu, nie biegają i nie skaczą po naszych meblach. Pamiętajmy jednak o jego rozmiarach i wielkości pazurów, które mogą doprowadzić do skaleczeń nawet podczas niewinnej zabawy.

Ryś amerykański – gdzie go kupić?

Ryś amerykański to bardzo rzadka rasa. W Polsce nie istnieją jego hodowle, więc nie ma możliwości prostego kupienia go tak jak większości kotów innych ras. Być może od czasu do czasu pojawia się jakaś oferta w Internetowych portalach ogłoszeniowych. Zakup z zagranicznej hodowli wydaje się jednak pewniejszym źródłem. W Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie rasa ta również jest dość rzadka. Są tam jednak specjalistyczne hodowle oraz fani tej rasy. Pozostaje więc odszukać hodowlę amerykańskiego rysi za granicą i wysłać zapytanie o możliwość zakupu.

Ryś amerykański – ile kosztuje taki kot?

Jak podaliśmy powyżej, w Polsce jest to rasa praktycznie niesprzedawana. Jeżeli pojawią się jakieś oferty, to ich ceny mogą znajdować się w przedziale 2000 do 4000 złotych. W przypadku sprowadzania kota zza oceanu koszt transportu może być porównywalny z ceną samego zakupu kota. Dlatego sprawę logistyki należy bardzo dobrze przemyśleć.

Jak dbać o rysia amerykańskiego?

Pielęgnacja tego kota jest prostą sprawą. Należy tak jak przy wszystkich kotach dbać o regularne szczepienia i badania okresowe. Poza tym nie potrzeba przy nim dużego nakładu pracy. Oczywiście sprawdzamy stan jego uszu, oczu, zębów oraz pazurów. Chociaż podczas częstych zabaw czy głaskania powinniśmy zauważyć jakieś niepokojące objawy. Raz na kilka dni należy takiego kota wyszczotkować.

Pamiętajmy, że jest do duży i silny kot. Potrzebuje on więc dużej przestrzeni i możliwości wychodzenia na zewnątrz. Nie będzie więc to najlepszy wybór do małego mieszkanka w bloku. Wymagania żywieniowe nie różnią się specjalnie od wymagań innych ras. Należy jednak zadbać o to, aby każdy posiłek zawierał odpowiednie składniki, które dadzą dużą ilość energii potrzebnej tak dużemu zwierzęciu.

Inne rasy podobne do rysia amerykańskiego

Obok rysia amerykańskiego istnieje jeszcze kilka ras posiadających duże podobieństwo do dzikich rysi. Pochodzą one głównie ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Możemy spotkać tam na przykład koty rasy Maine Coon. Największe egzemplarze tego gatunku mogą ważyć nawet kilkanaście kilogramów. To bardzo przyjacielska rasa, a zdarza się, że koty te uczą się aportować i przybiegać na komendę. Nie są to cechy często spotykane w kocim świecie. Do ras podobnych do rysi możemy zaliczyć także koty ras Pixie-bob oraz Desert Lynx.

Prawdziwego dzikiego rysia możemy spotkać za to w polskich lasach. Populacja tych pięknych zwierząt jest szacowana w Polsce na nawet 500 sztuk. Dzięki planowej reintrodukcji ich liczba stale rośnie. Najłatwiej natknąć się na nie w górach i na terenie parków narodowych. W Bieszczadach stały się one prawdziwą wizytówką i symbolem tego regionu.   

Powiązane artykuły
Koty

Czym kierować się przy zakupie drapaków dla kota?

Zastanawiasz się, jak spożytkować energię kota? Wzbogać jego przestrzeń o drapak, dzięki…
Czytaj więcej
Koty

Jak rozpoznać płeć kota — nasze wskazówki, jak rozpoznać kocią płeć

Koty są w naszym życiu wszechobecne i można je spotkać na każdym kroku, zarówno na wsi, jak i…
Czytaj więcej
Koty

Tabletki antykoncepcyjne dla kotów

Grupa małych mruczków to nie tylko źródło radości, ale i spora odpowiedzialność. Nie każdy…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *