tabletki antykoncepcyjne dla kotów
Koty

Tabletki antykoncepcyjne dla kotów

Grupa małych mruczków to nie tylko źródło radości, ale i spora odpowiedzialność. Nie każdy nowo narodzony kociak znajdzie od razu dom, czasem nawet wcale. Aby zmniejszyć bezdomność zwierząt, kluczowe znaczenie ma kontrolowanie ich populacji. Ponadto koty są bardzo płodnymi zwierzętami – przez cały rok mogą wydać na świat nawet kilka osobnych miotów. Co można zrobić, aby nasze kocięta nie zaszły w niespodziewaną ciążę? Jakie są tabletki antykoncepcyjne dla kotów? Jaka metoda antykoncepcji jest najskuteczniejsza? Najpopularniejszymi metodami zapobiegania ciąży u kotów jest antykoncepcja hormonalna. Jakie są ich zalety i wady?

Jak długo trwa ruja kotki?

Cykl reprodukcyjny kota trwa przez cały rok. Co dwa tygodnie zdarzają się nawet wysokie temperatury. Przez około 10 dni każdy może zajść w ciążę z powodu tak zwanej owulacji u kotów – czyli podczas stosunku.

Jak rozpoznać ten okres u kotek?

Staje się bardziej przyjaźniejsza, przymila się i pokazuje swoją chęć do kopulacji, wystawiając biodra. Charakterystyczne jest również stukanie tylnymi łapami oraz jęki i swoisty płacz lub zawodzenie. Jest to dość kłopotliwe dla właścicieli, dlatego wielu szuka sposobu na zatrzymanie tego cyklu.

Jak długo trwa ciąża kotki?

Ciążę u kotek można rozpoznać za pomocą USG od 20-go dnia i zdjęć rentgenowskich wykonanych w 50-tym dniu po kryciu. U kociąt, ze względu na ich niewielkie rozmiary, łatwo jest potwierdzić ciążę dotykając brzucha. Pomiędzy 17-tym, a 30-tym dniem po kryciu można wyczuć ampuły, co wskazuje na rozwój embrionalny.

Sterylizacja i kastracja

Sterylizacja lub kastracja to zabieg chirurgiczny, który powoduje nieodwracalną utratę zdolności rozrodczych zwierzęcia. Kocięta są ubezpłodniane poprzez podwiązanie lub usunięcie jajników i macicy u kotek oraz nasieniowodów i jąder u kotów. Zabieg można wykonać przed osiągnięciem dojrzałości płciowej (u kotek przed pierwszą ruią) oraz w wieku dorosłym. Kastracja to najskuteczniejszy sposób zapobiegania zajściu w ciążę kotki. Jego efekty utrzymują się przez całe życie. Poddanie zwierząt tej kuracji może pomóc zmniejszyć liczbę bezpańskich zwierząt, zapobiegając niechcianym kociętom na świecie. Przy hodowli kotów rasowych pozwala na selekcję i wykluczenie z hodowli zwierząt z chorobami genetycznymi lub odchyleniami od standardów rasy. Jeśli więc nigdy nie zamierzamy hodować kociąt, to jest to najlepsze rozwiązanie.

Co jednak kiedy chcemy zostawić furtkę dla przyszłych pokoleń?

Do monitorowania płodności kociąt można stosować pigułki antykoncepcyjne lub zastrzyki hormonalne. W przeciwieństwie do efektu sterylizacji, ich stosowanie jest jedynie okresowe i w pełni odwracalne. Zastrzyki dla kotów i pigułki antykoncepcyjne oparte są na syntetycznych gestagenach, które działają podobnie do progesteronu. Jednym z najczęściej stosowanych leków tego typu są tabletki Provera Medroxiprogesterona zawierające octan medroksyprogesteronu. Antykoncepcja kotów blokuje cykl jajnikowy, hamując ruje i obniżając kocie libido. Środki antykoncepcyjne należy stosować regularnie. Preparat na ruję kota zwykle należy przyjmować raz w tygodniu. Zastrzyki podaje się co kilka miesięcy (zwykle co 3-4). Stosowanie takich leków powinno rozpocząć się na odpowiednim etapie cyklu płciowego (okres bezrujowy). Nie zaleca się ich stosowania, gdy kotka jest w trakcie rui. Stosowanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych wymaga dużej regularności.

Antykoncepcja kotek – tabletki antykoncepcyjne dla kotów

Najczęściej stosowaną metodą hormonalną jest wstrzyknięcie podskórne. Pierwszy cykl blokowania trwa 3-4 miesiące, więc kolejny należy wykonać po trzech miesiącach, kolejny może być rzadszy – co 4,5 miesiąca. Kiedy przestajemy podawać hormony, ruja powraca po kilku miesiącach. Wstrzyknięcie podskórne wykonuje się między łopatkami lub w okolicy lędźwiowej. Niestety są one bardzo nieprzyjemne dla kotów – zawiesina bardzo drażni i kłuje, a czasem pojawiają się odczyny, ropnie lub łysiny w miejscu wstrzyknięcia. Zamiast tego daj kotkowi pigułkę. Trzeba to jednak robić częściej – raz w tygodniu. Przerwanie leczenia może spowodować szybkie wznowienie cyklu reprodukcyjnego. Ta metoda nie powinna być stosowana dłużej niż półtora roku. Testy należy wykonać przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej, aby uniknąć rozpoczynania hormonów podczas ciąży lub rui – jest to bardzo niebezpieczne: może prowadzić do sepsy. Zaletami metod hormonalnych jest łatwość ich stosowania oraz możliwość posiadania dzieci przez przyszłe kocięta.

Antykoncepcja kotów – Jaka jest męska metoda antykoncepcji?

Kastracja jest najlepsza w wieku od 6 do 10 miesięcy. Jednym ze znaków dla właściciela, że kot osiągnął dojrzałość płciową, jest znaczenie terenu i towarzyszący mu silny nieprzyjemny zapach. Procedura polega na usunięciu jąder. Po kastracji aktywność hormonalna spada po kilku godzinach. Neutralne są również podatne na otyłość, dlatego po leczeniu zaleca się zmianę żywności na produkty o niższej kaloryczności. Mogą też wystąpić – podobnie jak u kociąt – problemy z niekontrolowanym oddawaniem moczu i tworzeniem się kamieni nerkowych. Zaletą kastracji jest jej skuteczność – kot przestaje być ogierem, staje się spokojniejszy i mniej agresywny, a nieprzyjemny zapach znika.

Antykoncepcja hormonalna u kotek – plusy i minusy

Plusy:

 • W przeciwieństwie do sterylizacji, antykoncepcja medyczna pozwala kotom być w pełni rozmnażanymi przez cały czas
 • Nie wymaga przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, jest mniej inwazyjna
 • Polecany dla kotów, których nie można wykastrować z różnych powodów
 • Możemy rozważyć jego użycie, jeśli musimy na jakiś czas odłożyć plany hodowlane, a chcemy, aby w przyszłości nasze koty miały potomstwo.

Minusy:

 • Brakujące i nieregularne dawki leków mogą prowadzić do ponownej i obfitszej rui
 • Często problemem jest podawanie tabletek
 • Wiele kotów nie toleruje tej formy przyjmowania preparatu na ruję
 • Zastrzyki podskórne są dla kotów bardziej nieprzyjemne – mogą powodować ból, stany zapalne i podrażnienia
 • Ponadto terapia hormonalna wymaga częstych wizyt u lekarza weterynarii, połączonych z badaniami, przez co są dodatkowo stresujące dla wielu zwierząt
 • Długotrwałe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może zaburzyć równowagę hormonalną i wywołać wiele skutków ubocznych. Należą do nich: nowotwory gruczołu sutkowego, ropomacicze, choroby wątroby, metropatie. Dlatego środków antykoncepcyjnych dla kotów nie należy stosować dłużej niż kilka lat.

 Przykładowe preparaty

 1. PROVERA
 2. PROMON VET
 3. DEPOGESTON®

Ile kosztują poszczególne metody?

 • Tabletki: 25 do 35 zł / miesiąc,
 • 1 sztuka zastrzyku: 30 do 50 zł / 3 miesiące,
 • sterylizacja: od 150 do 220 zł, 
 • kastracja: 100 złotych.

Zarówno zastrzyki hormonalne, jak i tabletki antykoncepcyjne są tylko pozornie tańszą alternatywą dla kastracji.

Powiązane artykuły
Koty

Czym kierować się przy zakupie drapaków dla kota?

Zastanawiasz się, jak spożytkować energię kota? Wzbogać jego przestrzeń o drapak, dzięki…
Czytaj więcej
Koty

Jak rozpoznać płeć kota — nasze wskazówki, jak rozpoznać kocią płeć

Koty są w naszym życiu wszechobecne i można je spotkać na każdym kroku, zarówno na wsi, jak i…
Czytaj więcej
Koty

Ryś amerykański — ile kosztuje i gdzie go można kupić?

Właścicielom kotów nie trzeba tłumaczyć zalet posiadania w domu takie zwierzęcia. Wszystkim…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *