Czym kierować się przy zakupie drapaków dla kota
Czym kierować się przy zakupie drapaków dla kota
Koty

Czym kierować się przy zakupie drapaków dla kota?

Zastanawiasz się, jak spożytkować energię kota? Wzbogać jego przestrzeń o drapak, dzięki któremu zaspokoi swoje naturalne potrzeby. Sprzęt pozwala kotu również zapomnieć o nudzie. Zniechęci go też do drapania mebli. Sprawdź, jaka zabawka spodoba się Twojemu pupilowi!

Dlaczego warto kupić drapak dla kota?

Drapanie to naturalne zachowanie kota, podczas którego pozbywa się on martwych części pazurów. W ten sposób może też oznaczyć swoje terytorium. Na opuszkach znajdują się bowiem gruczoły zapachowe, które wydzielają feromony. Sprzęt pozwala mu się wyciągnąć i pogimnastykować, jednocześnie zapewnia świetną rozrywkę. Oprócz tego chronisz meble, ściany i drzwi przed ostrymi pazurkami zwierzęcia. 

Drapak najlepiej postawić w salonie, blisko okna. W ten sposób kot będzie miał wygodne miejsce do obserwacji. Umieść go jednak z dala od mebli. W przeciwnym razie Twój podopieczny potraktuje je jako część zabawki. Latem możesz postawić drapak na balkonie, pod warunkiem, że zabezpieczysz go siatką. W ten sposób zyskujesz pewność, że Twój pupil nie ucieknie z domu. Wypróbuj kilka rodzajów drapaków – z sizalu, pluszu, czy kartonu – w ten sposób poznasz preferencje swojego ulubieńca. Jeśli masz kilka kotów, pamiętaj, żeby każdy z nich miał swoją zabawkę. 

Jak wybrać drapak dla kota?

Przy zakupie drapaka kieruj się nie tylko walorami estetycznymi, lecz także jakością i trwałością. Zastanów się, czy wybrany model będzie bezpieczny i wygodny dla Twojego ulubieńca. Szukając drapaka, zwróć uwagę na to, żeby słupek był przynajmniej 10 cm wyższy od mruczka. Sprawdź też, czy został on wykonany z wytrzymałego materiału, takiego jak sizal. Możesz kupić większy drapak, dzięki czemu nie będziesz musiał szybko kupować nowego. Poszukaj zabawki, która umożliwia różne opcje wdrapywania się i kryjówki. Dzięki temu zyskujesz pewność, że nie znudzi się ona mruczkowi.

Pamiętaj, żeby dopasować zabawkę do wielkości swojego pupila. Słupek powinien być na tyle wysoki, żeby kot stał na tylnych łapkach podczas drapania. Dodatkowo przyrząd musi być na tyle gruby, aby Twój ulubieniec objął go przednimi łapami. Sprawdź, czy zwierzę może ją drapać po obu stronach, w ten sposób będzie mu służyła dłużej. 

Drapak – nieodłączny element kociej wyprawki

Drapaki dla kota powinny być stabilne, dzięki czemu nie przewrócą się podczas wspinaczki. Jeśli sprzęt jest wyposażony w półki, budki czy tunele, powinny być na tyle duże, żeby zwierzak swobodnie w nich odpoczął. Z drugiej strony nie mogą one zasłaniać powierzchni do drapania ani utrudniać wspinania się po drapaku. Jeśli dysponujesz ograniczoną przestrzenią, zdecyduj się na matę z filcu i sezalu. Kotu przypadną do gustu rolki wykonane z kartonu lub flauszu poliestrowego. Proponowane akcesoria są dwustronne, dlatego po zużyciu wystarczy je obrócić.

Pierwszy drapak możesz kupić już kocięciu, aby się do niego przyzwyczaił. Na samej górze przymocuj piórko lub piłeczkę na sznurku. Możesz również wybrać model z kocimiętką. W przypadku kotów dużych ras najlepiej sprawdzi się model z grubym, wysokim słupkiem i dodatkowo wzmocnionym podłożem. Zwróć uwagę, czy Twój podopieczny będzie miał wystarczająco dużo miejsca do wypoczynku.

Powiązane artykuły
Koty

Jak rozpoznać płeć kota — nasze wskazówki, jak rozpoznać kocią płeć

Koty są w naszym życiu wszechobecne i można je spotkać na każdym kroku, zarówno na wsi, jak i…
Czytaj więcej
Koty

Tabletki antykoncepcyjne dla kotów

Grupa małych mruczków to nie tylko źródło radości, ale i spora odpowiedzialność. Nie każdy…
Czytaj więcej
Koty

Ryś amerykański — ile kosztuje i gdzie go można kupić?

Właścicielom kotów nie trzeba tłumaczyć zalet posiadania w domu takie zwierzęcia. Wszystkim…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *