pies śpi na legowisku w kratę
Codzienne problemy

Jak dbać o higienę psa?

Każdy, to zdecydował się na przyjęcie pieska do swojego domu staje przed problemem utrzymania codziennej higieny. Zależy nam, aby podopieczny każdy swój dzień przeżywał w zdrowiu i dobrej kondycji, co ma to również bezpośredni wpływ na jakość naszego życia. Odpowiednia opieka nad zwierzakiem zapewnia komfort wszystkim mieszkańcom domu.

Na higienę psa składa się wiele aspektów. To zarówno zapewnienie czystości przez usuwanie brudu, zapobieganie zakażeniu i przenoszenia pasożytów, ale też utrzymanie psa w dobrym zdrowiu, kondycji i samopoczuciu.

Tak szeroko rozumiana higiena stawia przed nami wiele wyzwań.

Czystość

Jednym z częstszych dylematów właścicieli domowych piesków jest częstotliwość kąpania pupila. Na rynku mamy szeroki wybór środków pielęgnacyjnych, które ułatwią nam to zadanie i w bezpieczny dla skóry psa sposób możemy pozbyć się brudu po wycieczce do parku czy lasu. Częstotliwość kąpania zależy zarówno od stopnia zabrudzenia jak i rasy psa. Kąpanie zaleca się  co ok. 3 – 6 miesięcy. Psy o dłuższej i gęstszej sierści muszą być myte nieco częściej. Niedozwolone jest jednak codzienne kąpanie, ponieważ to zaburzyłoby naturalną antybakteryjną ochronę skóry psa.

Czesanie i grooming

Czesanie psa należy do czynności, którą wykonujemy przy nim najczęściej. Możemy kupić odpowiednie szczotki, przeznaczone do konkretnego typu sierści. Czesanie nie tylko poprawia stan sierści, ale dzięki temu usuwamy te, których pies naturalnie się pozbywa podczas linienia. U krótkowłosych sprawdzi się zgrzebło a nawet gumowa rękawica do masażu z wypustkami. Pieski długowłose potrzebują czesania odpowiednią szczotką, czym zapobiegniemy powstawaniu kołtunów. Jeśli jesteśmy opiekunami psów z włosami, niezbędna będzie wizyta u groomera. W profesjonalnym zakładzie nie tylko uda nam się je przyciąć, ale dodatkowo zadbamy też o uszy, oczy i pazury, które najlepiej regularnie przycinać.

Utrzymanie czystości akcesoriów

Każdy opiekun czworonoga ma wokół siebie wiele psich gadżetów: legowiska, maty, kocyki, zabawki, miski, smycze itp. Warto pamiętać, aby regularnie czyścić rzeczy, które mamy do dyspozycji, bo wtedy jest szansa, że dłużej nam posłużą. Przykładem mogą być legowiska, które wymagają regularnego czyszczenia. Warto więc zastanowić się nad wyborem solidnego posłania, wykonanego z trwałego materiału jak np. z linii BB Republic. W zależności od zaleceń producenta, czyścimy ręcznie za pomocą delikatnych detergentów. Jeżeli legowisko wymaga prania, to nastawiamy program na niską temperaturę 30 stopni.

pies śpi na legowisku

Dbałość o stan zdrowia

Aspekt zdrowotny opieki nad psem to wiele różnych zagadnień. Wiele z nich wiąże się z różnymi wymaganiami konkretnych ras. Podstawowe potrzeby, jakie dotyczą wszystkich zwierząt domowych, to pilnowanie terminów szczepień. Równie ważna jest dbałość o stan zębów, ponieważ infekcje tego typu mogą sprzyjać rozwojowi innych poważniejszych schorzeń.

Artykuł został stworzony ze wsparciem merytorycznym partnera BB Republic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *