Najlepsze warunki na akwarium w mieszkaniu
Najlepsze warunki na akwarium w mieszkaniu
Akwarystyka

Najlepsze warunki na akwarium w mieszkaniu

Decyzja o założeniu akwarium powinna być dokładnie przemyślana i racjonalnie podjęta, w zgodzie ze wszystkimi mieszkańcami domu. Posiadanie rybek to niekoniecznie duże wyzwanie, jednak dbanie o ich dom, czyli sam zbiornik może być o wiele trudniejszym zadaniem. To ekosystem, który łatwo może zostać wytrącony z równowagi i zamiast pięknego akwarium można wyhodować podwodną pustynię. By cieszyć się w pełni z pięknego akwarium, warto wcześniej przygotować dom lub mieszkanie na tę zmianę.

Gdzie umieścić zbiornik?

Już samo kupno i założenie akwarium jest sporym przedsięwzięciem i generuje szereg czynności, które trzeba wykonać, by wszystko działało tak, jak powinno. Miejsce, w którym stoi akwarium znacząco wpływa na zachodzące w nim zjawiska, a także na jego bezpieczeństwo. Bardzo ważne jest, by unikać lokalizowania akwarium w pobliżu okien i kaloryferów. Zbyt duże natężenie światła dziennego będzie wpływać na rozrost i rozwój glonów, a zmienne temperatury negatywnie odbiją się na życiu mieszkańców akwarium. Miejsce, w którym stać ma zbiornik powinno być również mało uczęszczanym, a tym bardziej należy unikać ciasnych przejść, korytarzy. Nie można dopuścić do tego, aby zbiornik przez przypadek został strącony. Dodatkowo, obsada akwarium ceni sobie stosunkowy spokój, gdyż obserwowanie ciągłego ruchu, i harmideru może je stresować i wpłynąć niekorzystnie na ich zdrowie.

Na czym postawić akwarium?

Kolejną kwestią jest to, na czym nasze akwarium ma zostać ustawione. Zwykła komoda czy stolik będą wystarczającym podparciem w przypadku zbiorników, których litraż nie przekracza 70-80 litrów. Natomiast akwaria średnie i większe, dla bezpieczeństwa powinny być ustawione na porządnych, stabilnych meblach. Zakup szafki akwarystycznej dobranej specjalnie pod zbiornik jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Oprócz dobrego wsparcia dla zbiornika, będzie również świetnym miejscem do przechowywania akcesoriów akwarystycznych. Dzięki temu mamy wszystko w jednym miejscu, zawsze pod ręką i poza zasięgiem dzieci. Takie szafki mają także odpowiednie otwory, które służą do wyprowadzania kabli, co sprawia, że możemy je estetycznie ukryć.

Dobór sprzętu

Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim doborze sprzętu akwarystycznego. Jeśli zależy nam na ciszy, filtr, którym kupimy nie powinien pracować zbyt głośno. Musi on pracować przez całą dobę i nie można wyłączać go na noc lub czas wypoczynku. Zakup cichego urządzenia będzie zatem kluczową sprawą. Kwestia oświetlenia akwarium to również bardzo istotny aspekt posiadania akwarium. Zbiornik nie wymaga oświetlania przez całą dobę – rośliny i zwierzęta również potrzebują nocnego wypoczynku. Liczy się jednak tutaj czas oświetlania akwarium. Z reguły będzie to na przykład 12 godzin dziennie, czasem jednak przy akwariach egzotycznych ten czas może się wydłużyć nawet do 16 godzin.

Powiązane artykuły
Akwarystyka

Rybki akwariowe dla początkujących

Planujesz założenie swojego pierwszego akwarium? To bardzo dobry pomysł! Poznaj piękne i…
Czytaj więcej
Akwarystyka

Krewetka filtrująca jako niełatwy gatunek

Wielu miłośników akwariów pragnie posiadać unikalne stworzenia. Takimi są z pewnością…
Czytaj więcej
Akwarystyka

Akwarium kula bez filtra - jakie gatunki wybrać, aby zapewnić rybkom najlepsze warunki hodowli?

Wielu doświadczonych hodowców jest przekonanych, iż akwarium w kształcie kuli to jedno z…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *