Shih Tzu - wszystko co powinieneś wiedzieć o psie rasy Shih Tzu
Shih Tzu - wszystko co powinieneś wiedzieć o psie rasy Shih Tzu
Psy

Shih Tzu – wszystko co powinieneś wiedzieć o psie rasy Shih Tzu

Wesoły i energiczny, niewielkich rozmiarów oraz radosny i inteligentny – te cechy określają psa, jakim właśnie jest Shih Tzu. Długa grzywa i ponadprzeciętna energia to kolejny wyróżnik tej rasy. Bywa uparty i samodzielny, ale pomimo to kochający i wierny, niewątpliwie będzie oddanym przyjacielem swojego właściciela przez wiele lat.

Kilka podstawowych informacji o Shih Tzu

Psy tej rasy są za zaliczane do psów małych. Dorosły osobnik osiąga wagę od 4,5 do 9 kilogramów, a jego wielkość to 28 do 30 cm, mierzone w kłębie. Psy te są bardzo odporne i wytrzymałe, zatem długość życia shih tzu to od 10 do 16 lat. Szczególną uwagę u tych psów zwraca ich ozdobna sierść i gruby podszerstek. Dzięki temu są one odporne na różne warunki atmosferyczne, ale mogą źle znosić upały. 

Shih tzu – charakter i wygląd

Najczęściej spotykana barwa umaszczenia shih tzu to czarne lub białe, niewykluczone są też łaciate, a nawet trzykolorowe. W odróżnieniu od np. cane corso, shih tzu są psami kanapowymi. Wręcz słyną z tego, że uwielbiają spać, zatem pozostawieni sami w domu nie będą psocić, lecz po prostu udadzą się do legowiska. 

Pies shih tzu znany również z tego, że jest niezwykle łagodny i przyjaźnie nastawiony do otoczenia. Zrównoważony i bezkonfliktowy, będzie wiernym i oddanym przyjacielem swojego właściciela. Pies tej rasy, to inteligentny i niezależny osobnik. Uwielbia spędzać czas na zabawie i różnych aktywnościach ze swoim właścicielem, ale to on decyduje, kiedy na przykład przychodzi czas na pieszczoty.

Shih tzu – choroby

Psy tej rasy należą do bardzo odpornych, zatem większość chorób ich po prostu nie dotyczy. Natomiast jednym z najczęstszych schorzeń występujących u shih tzu są problemy z oddychaniem i kłopoty oczu. Shih tzu zaliczany jest do ras brachycefalicznych, co oznacza, że jego czaszka jest zbyt krótka i za szeroka, a co za tym idzie może mieć kłopoty z oddychaniem. Kolejnym problemem, jaki możemy zauważyć u psa tej rasy to osadzanie się kamienia na płytce nazębnej, który powoduje psucie się i wypadanie zębów.

Shih tzu – hodowla 

Wybierając shih tzu na członka swojej rodziny, warto przede wszystkim sprawdzić hodowlę, z której pochodzi. Odpowiedzialny hodowca nie tylko wykona wszystkie niezbędne badania, ale będzie również w stanie doradzić przyszłym właścicielom w kwestii pielęgnacji takiego szczeniaka. Szczególnie ważne jest, aby zwrócić uwagę na oferowane shih tzu miniaturki. Shih tzu, który docelowo waży mniej niż 4 kilogramy jest odstępstwem od wzorca, narażony na wiele wad genetycznych i tym samym może żyć krócej niż inni przedstawiciele tej rasy. 

Pielęgnacja shih tzu

Każdy przedstawiciel tej rasy wyróżnia się długą i gęstą sierścią z grubym podszerstkiem. Pomimo iż sierść charakteryzuje się niezwykłą miękkością i jedwabistością, to wymaga ona wiele pracy. Jeśli nie mamy w planach uczestniczyć w wystawach, to możemy obciąć pieska na krótko. To zdecydowanie ułatwi mu codzienne funkcjonowanie. Decydując się na pozostawienie długiego włosia, trzeba pamiętać, aby rozczesywać je codziennie oraz regularnie regulować jej długość. Do pielęgnacji takiej sierści należy używać tylko dedykowanych kosmetyków dla rasy shih tzu. 

Żywienie shih tzu

Karma dla shih tzu przede wszystkim powinna być dobrana do jego wieku. W pokarmie dla szczeniaków przede wszystkim powinno pojawić się więcej białka i kwasów tłuszczowych, natomiast dorosły osobnik ma większe zapotrzebowanie na tłuszcze i inne składniki, które zawierają włókna surowe. Decydując się wyłącznie na karmę suchą należy pamiętać o podawaniu Twojemu pupilowi dużej ilości wody. Istnieje wiele karm przeznaczonych specjalnie dla tej rasy. Wyróżniają się one przede wszystkim specjalnie dopracowanym kształtem chrupek do małych pyszczków. 

Wesoły i energiczny shih tzu niewątpliwie nie pozwoli się nudzić. Zadbany i zdrowy będzie cieszył swoją obecnością przez wiele lat. Dobrze się odnajdzie w każdych warunkach, nie tylko u boku opiekuna, który lubi leniuchowanie, ale też ma aktywny tryb życia.

Powiązane artykuły
Psy

Zabawki dla psa — jak wybrać najlepszą opcję dla swojego pupila?

Dla wielu z nas pies to nie tylko zwierzę, ale również członek rodziny, któremu chcemy…
Czytaj więcej
Psy

Wapno dla psa na drapanie

Twój pies często się drapie? Niepokoisz się tym? Może to być zupełnie normalne zachowanie…
Czytaj więcej
Psy

Jak długo żyją Yorki?

Jak długo żyją yorki? Jak zapewne wiesz, odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak dobrze…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *