psy
Psy

10 ras psów, które mogą z Tobą zamieszkać w mieszkaniu

Myśląc o rasach psów, które najlepiej nadają się do życia w mieszkaniu, powinieneś ustalić, czego dokładnie potrzebujesz od psa domowego. Niektórzy ludzie wybierają małe psy, a niektórzy wolą duże rasy. Wybierając psa, kierujemy się również naszym stylem życia — inni wolą przytulne kanapowce, a inni chcą z psem aktywnie spędzać czas. Nieważne, jak wybierzesz psa, z pewnością będzie on Twoim wiernym przyjacielem. Oto lista 10 ras psów, które mogą żyć z tobą w mieszkaniu.

5 mniejszych ras psów

Mniejsze rasy psów są idealne do mniejszych mieszkań (np. w bloku), a także dla rodzin z dziećmi. Mały pies z reguły jest też tańszy w utrzymaniu. Mały pies z chęcią spędzi czas na balkonie, jak również może nie potrzebować tak dużej aktywności fizycznej, jak większe rasy.

Maltańczyk

Maltańczyk jest małym, białym, długowłosym psem. Jest czuły, łagodny i skłonny do zabawy. Maltańczyk jest dobrym towarzyszem dla rodzin z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi.

Rasa ta nie zrzuca dużo sierści i jest łatwa w pielęgnacji. Będzie potrzebował regularnego szczotkowania, aby zapobiec tworzeniu się mat w jego podwójnej sierści. Jego uszy powinny być sprawdzane co tydzień pod kątem oznak infekcji, takich jak zaczerwienienie lub nieprzyjemny zapach.

Maltańczyk jest inteligentny, ale czasami może być uparty, co sprawia, że szkolenie jest trudne, jeśli nie wiesz, jak się z nim obchodzić. Może rozwinąć się u niego lęk separacyjny, jeśli jest pozostawiony sam zbyt często lub przez długi czas, co może spowodować, że będzie nadmiernie szczekał lub niszczył przedmioty w domu, kiedy cię nie będzie.

Buldog Francuski

Historia powstania rasy mówi, że w 1800 roku brytyjscy kupcy wysyłali szczenięta z Anglii do Francji, a kiedy wracali do domu, mieli ze sobą buldogi francuskie. Psy te nie nadają się raczej do psów kanapowych — bardzo lubią spacery i zabawę na świeżym powietrzu, więc są odpowiednim psem dla osób aktywnych.

Buldogi francuskie mają „żywe poczucie humoru” i uwielbiają zabawy z dziećmi, ale nie są dobrymi psami stróżującymi, ponieważ mają tendencję do kochania wszystkich. Mają krótkie pyski, które są podatne na problemy z oddychaniem.

Jamnik

Jamnik jest bardzo starą rasą, prawdopodobnie wywodzi się od wilka szarego i został wyhodowany jako pies myśliwski. Ten średniej wielkości pies ma bardzo krótką sierść, która jest łatwa w utrzymaniu. Jedynym problemem jest to, że Jamniki są niezwykle aktywnymi psami i potrzebują dużo ruchu.

Bardzo lubią dzieci, są przyjazne. Jeśli jesteś z jamnikiem na spacerze, lepiej go trzymać na smyczy, ponieważ są ciekawskie i mogą pobiec za zdobyczą.

Może Cię zainteresować: Miniaturowe rasy psów

Yorkshire terrier – poznaj 10 ras psów przyjaznych dla rodzin

Yorkshire terriery to bardzo aktywne psy. Należy je codziennie wyprowadzać na spacer przez około 20 minut. Są dobrymi psami mieszkaniowymi, ponieważ nie wymagają dużo miejsca i łatwo dostosowują się do życia w mieszkaniu. Są one bardzo czułe i lojalne wobec swoich właścicieli i uwielbiają bawić się z dziećmi. Yorkie jest nie tylko mały w rozmiarze, ale również ma krótki płaszcz, który sprawia, że są łatwe do utrzymania. Potrzebują również regularnych wizyt u groomera.

Pudel

Pudle to aktywne, inteligentne psy, które są wspaniałymi zwierzętami rodzinnymi. Lubią przebywać w pobliżu ludzi i innych zwierząt. Pudle zrzucają niewiele włosów i wymagają minimalnej pielęgnacji. Pudle dobrze radzą sobie w mieszkaniach, ponieważ nie potrzebują dużej ilości ćwiczeń lub przestrzeni, co czyni je idealnymi do małych przestrzeni, takich jak mieszkanie w bloku.

5 większych ras psów

Większe rasy psów nadają się do dużych domów z ogródkiem, lub dużych mieszkań. Duże psy zazwyczaj wymagają więcej uwagi, ponieważ domagają się dłuższych i częstszych spacerów. Dobrym rozwiązaniem jest również posiadanie ogrodu, gdzie pies może się wybiegać. Dlatego jeśli jesteś osobą aktywną i masz odpowiednie warunki mieszkaniowe, warto przygarnąć właśnie takiego psa.

Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki to średniej wielkości pies, który znany jest ze swojej lojalności, inteligencji i towarzystwa. Mogą się dobrze dogadać z dziećmi i innymi zwierzętami, o ile są odpowiednio socjalizowane. Owczarek niemiecki jest rasą lojalną i będzie podążał za swoim właścicielem wszędzie, dokąd ten pójdzie. Są również bardzo opiekuńcze i chronią swoją rodzinę i dom, dlatego będą szczekać na obcych.

Owczarki niemieckie potrzebują dużo ruchu, dlatego ważne jest, abyś codziennie zabierał je na spacery lub bawił się z nimi w aportowanie. Jeśli nie masz czasu na tego typu aktywność, to owczarek niemiecki może nie być odpowiednim psem dla Twojej rodziny.

Dalmatyńczyk

Dalmatyńczyki to dobre psy rodzinne i mogą dobrze dostosować się do życia w mieszkaniu. Są również świetne dla rodzin z dziećmi, więc jeśli masz małe dzieci, ta rasa może być dla ciebie idealna.

Dalmatyńczyk potrzebuje co najmniej godziny ćwiczeń dziennie, aby pozostać szczęśliwym i zdrowym. Jeśli masz mało czasu, ta rasa nie będzie dla ciebie dobrym wyborem, ponieważ potrzebują więcej ruchu i zabawy niż niektóre inne rasy psów. Niektóre Dalmatyńczyki mają wysoką chęć polowania, co oznacza, że mogą ścigać małe zwierzęta i zwierzęta domowe, takie jak wiewiórki lub koty. Są bardzo inteligentne i szybko się uczą. Mogą mieć problem z uszami, jak wszystkie inne rasy z opadającymi uszami, dlatego warto często sprawdzać, czy nie wdała się infekcja.

Golden Retriever

Golden Retriever jest doskonałym psem do mieszkania w bloku, a także do domu z ogrodem. Te przyjazne, energiczne psy są dobre dla rodzin z dziećmi i innymi zwierzętami. Uwielbiają się bawić i chodzić na spacery. Są również bardzo dobre w socjalizacji z innymi psami i ludźmi, jeśli są dobrze wyszkolone od młodego wieku. Bardzo lubią dzieci.

Sznaucer

Sznaucery to bardzo lojalne psy, które uwielbiają przebywać w pobliżu ludzi. Są bardzo inteligentne i potrzebują dużo ruchu, aby mogły wykorzystać swoją energię. Potrzebują również dużo pielęgnacji, ponieważ dwa razy w roku mocno się zrzucają. Są podatne na rozwój wielu problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, problemy z oczami i alergie skórne. Sznaucer występuje w trzech rozmiarach: Standard, Miniaturowy i Olbrzym.

Bokser

Boksery to jedna z najpopularniejszych ras psów, nie bez powodu. Są energiczne, czułe i uwielbiają się bawić. Boksery są również inteligentne, co sprawia, że łatwo je wyszkolić.

Bokserki to psy wymagające dużej uwagi. Jeśli nie jesteś w stanie spędzać z psem dużo czasu każdego dnia, to bokser może nie być dla Ciebie najlepszym wyborem. Boksery potrzebują ruchu każdego dnia — najlepiej więcej niż jednego spaceru dziennie — i potrzebują również dużo stymulacji umysłowej. Jeśli nie możesz zapewnić bokserowi tych rzeczy, to nie będzie on szczęśliwy, mieszkając w mieszkaniu z ograniczoną przestrzenią i bez podwórka.

Bokserzy regularnie gubią sierść przez cały rok, ale szczególnie w sezonie gubienia sierści (od wiosny do lata).

Podsumowanie

To, że mieszkasz w bloku, nie oznacza, że nie możesz mieć psa. W rzeczywistości istnieją pewne rasy, które są dobrze przystosowane do małych przestrzeni. Duże rasy również sobie poradzą na ograniczonej przestrzeni, jeśli zapewnisz im odpowiednią dawkę ruchu. Mniejsze psy wymagają mniej ćwiczeń, jedzenia i pielęgnacji niż większe. Mamy nadzieję, że nasz mały przewodnik pomoże Ci w znalezieniu idealnego psa. 

Powiązane artykuły
KarmyPsy

Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

Każdy właściciel psa wie, jak trudne jest dobranie odpowiedniej karmy. Ważne jest, żeby…
Czytaj więcej
Psy

Zabawki dla psa — jak wybrać najlepszą opcję dla swojego pupila?

Dla wielu z nas pies to nie tylko zwierzę, ale również członek rodziny, któremu chcemy…
Czytaj więcej
Psy

Shih Tzu - wszystko co powinieneś wiedzieć o psie rasy Shih Tzu

Wesoły i energiczny, niewielkich rozmiarów oraz radosny i inteligentny – te cechy…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *