wapno dla psa na drapanie
Psy

Wapno dla psa na drapanie

Twój pies często się drapie? Niepokoisz się tym? Może to być zupełnie normalne zachowanie psa, ale może to także być objawem choroby lub po prostu niedoboru wapnia. Jak zatem odróżnić te przypadki wymagające podjęcia zupełnie innych działań i jakie wapno ewentualnie podać naszemu psu? Dowiedz się tego wszystkiego z kilku poniższych akapitów.

Dlaczego pies się drapie?

Powodów dla których nasz pies zaczął się więcej drapać, może być bardzo wiele. Do głównych przyczyn zaliczamy takie rzeczy jak:

  • Pchły – na zarażenie pchłami najbardziej narażone są szczenięta, dlatego często sprawdzajmy futro psa, szukając u niego intruzów, aby odpowiednio wcześnie zareagować. Warto stosować też różne środki zapobiegające np. specjalne obroże.
  • Sucha skóra – tutaj w grę wchodzą zarówno warunki zewnętrzne takie jak suche środowisko oraz zła dieta – niedobór wapnia jest bardzo często przyczyną licznych i dokuczliwych infekcji drożdżakowych oraz podrażnień skóry.
  • Roztocza – jeżeli pies drapie się tylko za uszami, to może to oznaczać problemy z roztoczami. Warto również sprawdzać stan uszu, czy nie wdała się infekcja i nie wydziela się z nich przykry zapach.
  • Nużyca – demodekoza – choroba, którą wywołuje nużeniec ludzki, jeden z rodzajów roztoczy.
  • Alergie – coraz częściej spotykane są u psów różnego rodzaju alergie pokarmowe.
  • Kleszcze – miejsce ugryzienia kleszcza będzie bardzo swędzące dla naszego psa, stosujmy preparaty przeciw kleszczom prewencyjnie i oglądajmy naszego psa po każdym powrocie ze spaceru. Kleszcze niestety może spotkać nie tylko w lasach, ale także w miejskich parkach, jak i małych trawniczkach między blokami.
  • Stres – jeśli powodem nadmiernego drapania się naszego psa jest stres, najlepiej skorzystać z porad fachowego psiego behawiorysty.
  • Ukąszenia owadów – ukąszenia owadów takich jak komary, muchy, pszczoły, osy czy meszki są dla psów tak samo bolesne i denerwujące jak dla nas. To także może być przyczyną zwiększonego drapania się psa.

Jeżeli samodzielnie nie dasz rady odnaleźć przyczyny nadmiernego drapania się twojego psa, pozostaje skorzystanie z fachowej pomocy weterynarza.

Kiedy drapanie się psa staje się podejrzane?

Drapanie się psa w rozsądnych ilościach jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym i nie powinno budzić naszego specjalnego zaniepokojenia. Jeśli dobrze znamy swojego psa i jego typowe zachowania nie powinniśmy mieć problemu z dostrzeżeniem momentu, kiedy jego zachowanie zaczyna odbiegać on codziennej normy. Jeśli ilość drapania zwiększyła się, należy poszukać przyczyny tego stanu. W zależności od tego co ustalimy, należy wdrożyć działania lecznicze. Jeśli stwierdziliśmy, że nasz pies może cierpieć na niedobór wapnia, musimy zająć się tym bardzo poważnym problemem.

Wapno dla psa – jakie objawy daje niedobór wapnia u psa?

Niedobór wapnia, czyli hipokalcemia może mieć dla naszego psa bardzo poważne konsekwencje. Wapń zaliczamy do makroelementów. U psów stanowi on ponad 0,01% masy ciała. Wapń to minerał konieczny do prawidłowego wzrostu i życia wszelkich zwierząt. Jest on głównym składnikiem kości oraz zębów. Wapń jest konieczny także w procesach enzymatycznych, przy wytwarzaniu hormonów. Jest także niezbędny do zapewnienia prawidłowej krzepliwości krwi. Wapń jest elektrolitem, dlatego odpowiada również za przewodzenie impulsów nerwowych. Jego niedobór może powodować skurcze mięśni oraz drżenie kończyn. W skrajnych przypadkach możliwe są także bardzo groźne zaburzenia częstotliwości skurczów serca.

Najważniejsza jest właściwie nie tyle sama ilość wapnia, jak jego stosunek do ilości fosforu. Idealnie stosunek ten powinien wynosić jeden do jednego. 

Do objawów niedoboru wapnia u psów zaliczamy:

  • wtórną nadczynność przytarczyc;
  • wysokie stężenie hormonu PTH (paratohormon – polipeptydowy hormon). Jest to hormon odpowiadający za gospodarkę mineralną w organizmie;
  • choroby przyzębia i utrata zębów. 

Długotrwały zbyt wysoki jego poziom może doprowadzić do demineralizacji kości i utraty ich gęstość. Powoduje to dużą łamliwość kości.

Może Cię zainteresować: Jak pozbyć się pcheł u psa?

Jakie objawy daje nadmiar wapnia u psa?

Nadmiar wapna zdarza się stosunkowo rzadko, może jednak prowadzić do nieprawidłowości w rozwoju szkieletu. Jeżeli w pożywieniu będzie znajdowało się zbyt dużo wapnia, może to przeszkadzać we wchłanianiu magnezu, który jest także bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu psa.

Wapno dla psa – jakie podawać?

Na rynku dostępne jest bardzo wiele preparatów z wapnem dla psów. Możemy je dostać w formie syropu, proszku lub tabletek. Tutaj musimy dopasować formę wapnia do tego, jak najłatwiej będzie je nam podać naszemu psu. To może zależeć zarówno od rasy psa jak i przyzwyczajeń naszego pupila. Na każdym preparacie odnajdziemy podane wskazówki co do dawkowania tego konkretnego środka.

Podawanie psu preparatów przeznaczonych dla ludzi nie jest najlepszym rozwiązaniem, mogą wtedy wystąpić szczególne problemy z dawkowaniem.

Zapotrzebowanie dorosłego psa na wapno to około 100 miligramów na każdy kilogram masy ciała. Oczywiście rosnące szczeniaki czy suki w czasie ciąży lub w okresie laktacji potrzebują go znacznie więcej. Zwiększone zapotrzebowanie może również wystąpić w okresie rekonwalescencji lub choroby psa.

Wapno może także łagodzić objawy alergii wywołanych na przykład przez ugryzienia owadów, które powodują wyjątkowo mocne zaczerwienie i swędzenie skóry wokół miejsca, gdzie doszło do ugryzienia.

W przypadku bardzo wysokiej hipokalcemii u psów weterynarze stosują czasami kroplówki z roztworami wapnia. To z pewnością najszybsza metoda na uzupełnienie poważnych niedoborów wapnia u naszego psa.

Inne źródła wapnia dla psa

Podstawą w dostarczaniu wapna naszemu psu powinna być zdrowa i zbilansowana dieta. W tym miejscu trzeba przypomnieć, że tylko około 30 procent zjadanego wapnia zostaje wchłonięte i przyswojone przez psa. W przypadku gotowych karm i odżywek zawartość wapnia w ich składzie powinniśmy odczytać z opakowania. Duże ilości wapna zawierają kości, wszelkie mączki mięsno-kostne, niektóre ryby oraz jajka, a zwłaszcza ich skorupki. Wapno naszemu psu mogą zapewnić także na przykład jogurt czy twaróg, czyli produkty mleczne po fermentacji. Pamiętajmy, żeby sprawdzić, czy takie produkty nie zawierają w swoim składzie cukru lub słodzików, które mogłyby zaszkodzić naszemu pupilowi. Jogurt można podawać oddzielnie, jeżeli nasz pies polubi taką formę, albo mieszać z innym pożywieniem.

Inne sposoby łagodzenia swędzenia skóry u psów

Jeżeli nasz pies drapie się i cierpi z powodu zbyt suchej skóry, możemy spróbować mu pomóc także na różne inne sposoby:

  • Kąpiel w naparach – rumianek, nagietek czy zielona herbata – taka kąpiel z pewnością podziała łagodząco;
  • Spray z octem – to naturalny sposób na ukojenie podrażnionej skóry. Uwaga: nie wolno stosować preparatów z octem, jeżeli pies ma rany lub mocno otartą skórę;
  • Kąpiel owsiana – taką kąpiel możemy przygotować sami lub skorzystać z dostępnych w sklepach gotowych szamponów;
  • Smarowanie olejem kokosowym – to wspaniały środek nawilżający posiadający jednocześnie właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze;
  • Specjalistyczne preparaty – w każdym sklepie dla zwierząt z pewnością dostaniemy specjalne preparaty łagodzące objawy swędzącej skóry u psa. Zazwyczaj są to preparaty w formie sprayu.  
Powiązane artykuły
Psy

Zabawki dla psa — jak wybrać najlepszą opcję dla swojego pupila?

Dla wielu z nas pies to nie tylko zwierzę, ale również członek rodziny, któremu chcemy…
Czytaj więcej
Psy

Shih Tzu - wszystko co powinieneś wiedzieć o psie rasy Shih Tzu

Wesoły i energiczny, niewielkich rozmiarów oraz radosny i inteligentny – te cechy…
Czytaj więcej
Psy

Jak długo żyją Yorki?

Jak długo żyją yorki? Jak zapewne wiesz, odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak dobrze…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *