Psy

Jak skutecznie pozbyć się pcheł u psa?

Pchły u psów to jeden z największych problemów, z jakimi może się zmierzyć każdy właściciel psa. Problemem są nie tylko pchły, ale także ich przenoszenie na ludzi. Pchły przenoszą różne poważne choroby, które mogą być dla psiaka nawet śmiertelne. Ponadto ukąszenia pcheł są bardzo bolesne i często powodują wtórne infekcje. W tym artykule przedstawię Ci kilka najlepszych sposobów, jak pozbyć się pcheł u Twojego psa.

Najlepszym sposobem na pozbycie się pcheł jest stosowanie środków zapobiegawczych

Istnieje kilka skutecznych zabiegów i leków, które mogą być stosowane w celu pozbycia się pcheł u psa, ale najlepszym sposobem jest podjęcie środków zapobiegawczych. Obejmuje to stosowanie produktów, które są specjalnie zaprojektowane do zabijania pcheł u psów. Produkty te uśmiercają pchły, zanim będą miały szansę ugryźć Twojego psa, co pomaga również w utrzymaniu ich z dala od rozprzestrzeniania ich jaj w całym domu.

Regularna kąpiel psa

Najskuteczniejszy środek na pchły dla psa, który nie jest chemicznym wytworem, jest po prostu kąpiel psa, wodą z mydłem, lub specjalnym szamponem. Kąpiel pozwoli nie tylko pozbyć się pcheł, ale także zapobiegnie ich pojawieniu się. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie specjalnego szamponu przeciwko pchłom, który zabija pchły i odstrasza je na kilka tygodni. Szampony takie mają w składzie specjalne środki owadobójcze. Należy jednak pamiętać, że nie należy używać środków owadobójczych przez więcej niż trzy dni w tygodniu — w przeciwnym razie mogą one powodować poważne problemy zdrowotne u twojego zwierzaka.

Jak pozbyć się pcheł – specjalistyczny grzebień

Użyj specjalnego grzebienia na pchły, dostępnego w większości sklepów zoologicznych. Grzebienie na pchły mają bardzo drobne zęby, które wyciągną pchły z futra i zabiją je. Możesz również użyć grzebienia na posłaniu swojego psa, aby zabić pchły, które mogą być jeszcze w domu.

Należy użyć specjalnego grzebienia na pchły, aby wyłowić dorosłe pchły z sierści psa, zanim złożą jaja. Pchły mogą żyć do 30 dni na psach, dlatego ważne jest, aby codziennie dokładnie sprawdzać skórę psa w poszukiwaniu pcheł. Jest to szczególnie ważne, gdy pies bawił się z innymi psami, czy kotami. 

Pamiętaj o odkurzaniu domu

Przede wszystkim, powinieneś pamiętać o regularnym odkurzaniu domu. Pomoże to zmniejszyć liczbę pcheł w domu i sprawi, że nie będą one powracać. Usunie również wszelkie martwe pchły pozostawione przez Twojego pupila po sesjach pielęgnacyjnych lub kąpielach, co może pomóc zmniejszyć ryzyko ponownej infekcji.

Użyj octu jabłkowego, aby pozbyć się pcheł

Ocet jabłkowy z cydru jest jednym z najlepszych naturalnych środków do pozbycia się pcheł u psów. Jest wysoce skuteczny, łatwy w użyciu i bezpieczny.

Powodem, dla którego ocet jabłkowy działa tak dobrze, jest to, że ma kwaśny odczyn, który utrudnia pchłom życie. Kwasowość w occie zabija również wszelkie jaja, które mogły zostać złożone przez pchły.

Korzystanie z octu jabłkowego, aby pozbyć się pcheł, jest proste i wszystko, czego potrzebujesz to niewielka ilość tego octu zmieszana z wodą, a następnie nałożona na futro psa.

Zrób użytek z soku czosnkowego 

Czosnek jest naturalnym środkiem odstraszającym pchły. Jest łatwo dostępny i może być stosowany jako środek zapobiegawczy w diecie Twojego psa.

Czosnek jest skutecznym środkiem odstraszającym owady, co oznacza, że odstrasza pchły i inne insekty. Nie zabija ich jednak natychmiastowo. Sok z czosnku może być stosowany na skórę psa, aby odstraszyć pchły. Nie należy używać czosnku w proszku, ponieważ może to spowodować podrażnienie skóry Twojego pupila.

Aby użyć soku czosnkowego na psach:

Wymieszaj sok z czosnku z wodą w równych ilościach (1 część soku z czosnku na 1 część wody). Weź kilka wacików i nałóż tę mieszaninę na sierść psa na całym ciele, w tym na uszy i obszar ogona. Nie używaj zbyt dużo soku z czosnku na raz, ponieważ może on podrażnić skórę Twojego pupila, jeśli zostanie zastosowany w nadmiarze

Jak pozbyć się pcheł – Obroża przeciwpchelna

Najlepszym sposobem, aby zapobiec infekcjom pcheł w Twoim domu, jest użycie obroży przeciw pchłom. Obroża ochroni Twojego psa przed dłuższy czas. Działa ona poprzez uwalnianie substancji chemicznych, które odstraszają pchły.  Chociaż ta metoda nie jest w 100% skuteczna, to i tak jest lepsza niż nierobienie niczego! Obroża chroni psa do 6 miesięcy — po tym czasie należy zakupić nową. 

Spray na pchły

Innym skutecznym sposobem na pozbycie się pcheł jest użycie sprayu na pchły. Najskuteczniejszy środek na pchły dla psa to m.in. Frontline. Ten spray zawiera środki owadobójcze, które zabijają dorosłe pchły, wchodząc do ich ciała przez ich rurki oddechowe (tracheae). Po wejściu do ciała środek owadobójczy uniemożliwia im odżywianie się krwią, zabijając je w ciągu 24 godzin.

Zastosuj miejscowy preparat na pchły

Zabiegi miejscowe są jednym z najlepszych sposobów na zabicie dorosłych pcheł na Twoim psie. Produkty te zawierają składniki takie jak imidakloprid lub permetryna, które są środkami owadobójczymi. Zabijają pchły poprzez zakłócanie ich systemów nerwowych. Preparaty te mogą być stosowane bezpośrednio na skórę i sierść Twojego zwierzęcia, dzięki czemu szybko wchłaniają się do krwiobiegu i natychmiast zaczynają działać. Większość środków do stosowania miejscowego występuje w dwóch postaciach: płynnych kropli lub sprayów/pudrów, które wciera się w sierść psa. Krople w płynie zazwyczaj trzeba wstrząsnąć przed zastosowaniem; spraye/pudry zazwyczaj są wstępnie wymieszane z wodą i wystarczy je stosować tylko raz w miesiącu.

Dlaczego pchły są niebezpieczne dla psa?

Pchły są niebezpieczne dla psów, ponieważ mogą przenosić choroby takie jak tasiemce, pchle alergiczne zapalenie skóry i tyfus psi. Ukąszenia pcheł mogą również powodować anemię u psów poprzez odprowadzanie z nich krwi.

Niektóre rasy psów są bardziej podatne na pchły niż inne. Na przykład, psy krótkowłose są bardziej narażone na pchły niż psy długowłose, ponieważ te ostatnie uzyskują lepszą ochronę dzięki swojej sierści.

Leczenie pcheł u psów

Jeśli Twój pies ma pchły psie, najlepszym sposobem na ich leczenie jest preparat Frontline Plus® Plus for Dogs. Jest on podawany jako pojedyncza dawka co miesiąc i zapobiega rozwojowi zarówno dorosłych pcheł, jak i jaj na sierści Twojego pupila. Możesz również zastosować preparat Capstar®, jeśli chcesz uzyskać natychmiastową ulgę w swędzeniu lub chcesz jednorazowo pozbyć się większości istniejących dorosłych pcheł na Twoim zwierzęciu. Te tabletki działają szybko, ale nie chronią przed dalszą infestacją dla długotrwałej kontroli. Dlatego ważne jest, abyś używał Frontline Plus dla psów co miesiąc dla ciągłej ochrony przed nowymi dorosłymi pchłami.

Co jeszcze możesz zrobić, aby pozbyć się pcheł?

Jednak stosowanie środków przeciwpchelnych to nie wszystko, co możesz zrobić, aby chronić psa. 

Weź pod lupę podwórko

Sprawdź, czy na Twoim podwórku nie ma pcheł. Jeśli masz trawnik, może być zarażony pchłami, jeśli jest dużo trawy lub jeśli masz wiele zwierząt, które mogą je przenosić. Jeśli masz małe podwórko, zgrab liście i gruz, które mogą ukrywać jaja pcheł. Spryskaj środkiem owadobójczym trawę i krzewy na podwórku, a także w pobliżu domu, gdzie mogą się ukryć. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Systematycznie przycinaj wysoką trawę, ponieważ jest doskonałym miejscem, gdzie mogą się ukryć pchły.

Powiązane artykuły
KarmyPsy

Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

Każdy właściciel psa wie, jak trudne jest dobranie odpowiedniej karmy. Ważne jest, żeby…
Czytaj więcej
Psy

Zabawki dla psa — jak wybrać najlepszą opcję dla swojego pupila?

Dla wielu z nas pies to nie tylko zwierzę, ale również członek rodziny, któremu chcemy…
Czytaj więcej
Psy

Shih Tzu - wszystko co powinieneś wiedzieć o psie rasy Shih Tzu

Wesoły i energiczny, niewielkich rozmiarów oraz radosny i inteligentny – te cechy…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *