Spławiki wędkarskie - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze
Spławiki wędkarskie - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze
Akcesoria dla zwierząt

Spławiki wędkarskie – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Spławik wędkarski to podstawowe wyposażenie każdego wędkarza. Jest to idealny wskaźnik brań, który sygnalizuje nam, że ryba zainteresowała się naszą przynętą. Wbrew pozorom najczęstszym sygnałem, że mamy branie nie jest filmowe zanurzenie się spławika. Ryby to bardzo inteligentne zwierzęta, które ostrożnie pobierają pokarm, więc częstszym sygnałem będzie delikatne przechylenie, bądź holowanie spławika w określonym kierunku. Subtelne ruchy dostrzeże dobry wędkarz. Czy tylko od tego zależy skuteczność naszych połowów? Spławiki wędkarskie dostępne są w różnych wariantach, dlatego kluczowe jest dobranie idealnego do warunków, jakie spotkamy nad wodą. Dobry sklep wędkarski, będzie miał w swojej ofercie szeroki wachlarz, z którego wybierzemy idealny spławik. Kluczowym parametrem jest jego gramatura określana w gramach. Jest to informacja dla wędkarza, jakie obciążenie musi posiadać spławik, aby był dobrze wyważony.

Spławiki wędkarskie — rodzaje

Im lepiej zaopatrzony sklep wędkarski, tym lepiej będzie zaopatrzony w spławiki wędkarskie. Kategorii ich używania może być wiele, w zależności od stosowanego podziału. Zasadniczo jednak dzielą się na:

  • stałe
  • przelotowe
  • żywcowe
  • wagglery
  • dyski

Stałe

Najbardziej czułe, używane najczęściej do łowienia batem lub tyczką. Tego typu spławik wędkarski montowany jest na stałe do żyłki, dzięki czemu wskazują nawet delikatne brania. Sklep wędkarski Wielka Ryba oferuje tego rodzaju sygnalizator w gramaturze już od 0,15 g., np. Preston Shipper. Sprawdzi się on na płytkich wodach stojących.

Przelotowe

Inaczej nazwane sliderami. Nie są mocowane na stałe do żyłki, a ich przesuwanie blokuje stoper lub pojedynczy ciężarek, którym regulujemy głębokość gruntu. Tego typu spławik wędkarski jest dobrym rozwiązaniem, gdzie głębokość łowiska przekracza długość stosowanego wędziska lub chcemy łowić w nieco większej odległości. Spławiki te bywają wyposażone również w diodę LED, służącą jako świetlik.

Żywcowe

Potoczna nazwa to „bombka”, od kulistego kształtu. Montowane najczęściej przelotowo, gdzie otwór bywa umieszczony centralnie, służy do połowu szczupaka i sandacza na żywą rybę, która pełni rolę przynęty.

Wagglery

Spławiki wędkarskie tego typu montowane są na stałe na żyłce. Charakteryzują się tym, że mają własne obciążenie, które zwykle można zdejmować. Służą do metody odległościowej, gdzie możliwe jest łowienie nawet kilkadziesiąt metrów od brzegu. Sklep wędkarski Wielka Ryba posiada bogaty wybór wagglerów.

Dyski

Rzadko spotykany, jednak bardzo skuteczny spławik wędkarski. Służy do połowu w toni rzeki, najczęściej metodą bolońską. Odpowiednio prowadzony utrzymuje się w nurcie, nie ściągając do brzegu. Montowany na stałe do żyłki, stąd potrzebne jest długie wędzisko: bolonka, bat lub tyczka.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie spławika?

Dobry wędkarz ma na każdą wędkarską wyprawę co najmniej 3-4 spławiki wędkarskie. Rodzaje oraz gramatury, jakie zostaną zastosowane, warto dobrać nad wodą. Istotny jest zarówno kształt: bardziej kulisty przy wietrznej pogodzie i wodzie płynącej oraz gramatura, dobierana do głębokości łowiska. Niejednokrotnie może się zdarzyć, że przyjeżdżając nad wodę, zastajemy inne warunki, niż były podczas naszej ostatniej wizyty. Dlatego ważne jest, aby sprawdzać swój sprzęt przed wyprawą, a w razie potrzeby odwiedzić sklep wędkarski. W Wielkiej Rybie znajdziemy wszystkie niezbędne akcesoria, potrzebne do metody spławikowej.

Powiązane artykuły
Akcesoria dla zwierząt

Jakie szelki wybrać na spacer z kotem?

Jeśli myślisz o spacerowaniu ze swoim kotem, na pewno zastanawiasz się jakie szelki będą dla…
Czytaj więcej
Akcesoria dla zwierząt

Części i akcesoria do dojarek – optymalizuj swoje gospodarstwo

Dojarki są kluczowym elementem wielu gospodarstw rolnych, umożliwiającym efektywne zbieranie…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *