Baczne obserwowanie codziennych zachowań naszych pupili jest niezwykle ważnym elementem opieki nad nimi. Dzięki temu lepiej poznajemy nasze psy i dowiadujemy się, w jaki sposób sygnalizują swoje potrzeby. Zdarzają się jednak dni, kiedy Twój czworonóg zachowuje się inaczej niż zwykle. Czasami przyczyny takiego zachowania mogą być błahe, a nastrój zwierzaka szybko może ulec poprawie, jednak czasem, gdy problem trwa kilka dni, dobrze by było, aby Twojego psa zbadał weterynarz.
Najczęstsze przyczyny zmiany zachowania psów
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, przyczyn zmian zachowania Twojego pupila może być wiele, jednak do najczęstszych należą:
- Przyczyny psychologiczne, zmiana otoczenia. Każdy pies, tak samo, jak i większość ludzi, bardzo emocjonalnie podchodzi do zmiany otoczenia, spowodowanej dłuższym wyjazdem jednego z domowników lub przeprowadzką. Na młodego psa może również stresująco zadziałać obecność w domu nieznanych mu osób lub pojawienie się nowego członka rodziny. Zdezorientowany zmianami pies może być wycofany lub nawet przejawiać agresję. W takich chwilach musisz mu poświęcić szczególną uwagę, aby poczuł, że mimo zmian, nadal jest Twoim przyjacielem.
- Złe samopoczucie, choroba. Niestety Twój pupil, w przypadku kłopotów zdrowotnych, nie jest w stanie powiedzieć Ci, że coś mu dolega. Na domiar złego psy to bardzo wytrzymałe zwierzęta, które niezwykle długo potrafią ukrywać lub ignorować ból. Dlatego ważne jest, aby bacznie obserwować swojego pupila, żeby mieć szansę w porę zareagować i zaprowadzić go do przychodni, aby zaopiekowali się nim weterynarze.
- Starość. Musisz pamiętać, że psy starzeją się o wiele szybciej niż ludzie. Nie dziw się więc, jeśli Twój czworonóg wraz z wiekiem coraz częściej ucina sobie drzemki, a zabawa z piłką szybko go męczy. Nadal jednak powinieneś obserwować swego psa. Nagła utrata apetytu, wpadanie na inne przedmioty czy apatia, to rzeczy, które stanowczo powinieneś skonsultować z weterynarzem.
Behawiorysta czy weterynarz, z kim porozmawiać o problemach Twojego psa?
Przedstawiliśmy już najczęstsze przyczyny zmiany zachowania u psów. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli podejrzewasz u swojego psa zmiany natury psychologicznej, związanej ze stresem, to i tak pierwszym miejscem, które powinieneś odwiedzić, jest przychodnia weterynaryjna, taka jak https://www.vikravet.pl.
Dlaczego? Czasami objawy, które nie wydają się być zbyt istotne, mogą okazać się początkiem poważnej choroby, a tylko profesjonalny weterynarz, świadczący na co dzień usługi weterynaryjne, jest w stanie odpowiednio szybko zdiagnozować Twojego pupila i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Na wizycie szczegółowo przedstaw powód Twojego niepokoju, a także wspomnij o zmianach, które w ostatnim czasie miały miejsce w życiu Twojego czworonoga. Jeśli podczas wizyty weterynarz nie stwierdzi żadnych problemów zdrowotnych u Twojego psa, wtedy możesz zacząć szukać pomocy u behawiorysty. Taka osoba specjalizuje się w psychologii i zachowaniach czworonogów – pomoże więc znaleźć niezwiązaną ze zdrowiem fizycznym przyczynę nagłej apatii, agresji, załatwiania się w domu, szczekania itp.
Obserwuj, ale nie panikuj!
Obserwacja czworonożnego przyjaciela jest rzeczą niezwykle ważną. Jako uważny obserwator stajesz się dla swojego psa lepszym przyjacielem, znasz jego potrzeby, wiesz co lubi, szybciej wychwytujesz niepokojące zachowania.
Nie wszystkie zmiany zachowania zwiastują problemy zdrowotne. Za długi lub zbyt krótki spacer, zmiana karmy czy zbyt wielki upał, mogą sprawić, że Twój pupil nie będzie miał ochoty na zabawę albo stanie się drażliwy. Dlatego nie panikuj od razu i pamiętaj, że pies również ma prawo mieć gorszy dzień.