Trzymanie jeża jako zwierzęcia domowego jest satysfakcjonujące, ale nie jest pozbawione wyzwań. Zapewnienie idealnej diety dla Twojego jeża może być trudne, zwłaszcza że ma on bardzo specyficzne wymagania żywieniowe. Aby pomóc Ci zaspokoić potrzeby Twojego nowego zwierzaka i utrzymać go w szczęściu i zdrowiu, stworzyliśmy ten poręczny przewodnik dotyczący karmienia jeża. To małe stworzenie ma kilka specjalnych wymagań żywieniowych, aby pozostać szczęśliwym i zdrowym. Bez odpowiedniego pożywienia jeże są narażone na niedożywienie, rozwój chorób wątroby, a nawet śmierć. Ich naturalne środowisko jest również bardzo ważne, jeśli chodzi o wiedzę, jak najlepiej karmić jeża. W swoim rodzimym środowisku jeże jedzą prawie wyłącznie bezkręgowce (tj. owady), a jagody i inne rośliny stanowią jedynie niewielką część ich diety.
Jeż – co to za zwierzątko?
Jeż domowy jest małym, krótkonożnym, kolczastym ssakiem pochodzącym z Europy, Azji i Afryki. Jest jedynym członkiem rodziny jeży (rodzaj „Erinaceus”), do której należą również łasice, borsuki i wydry. Jeże nie mają zębów i żywią się głównie owadami, dżdżownicami i ślimakami, choć jedzą również jagody, liście i inną roślinność. Jeże są zwierzętami nocnymi, większość dnia spędzają śpiąc w trawie lub w norach. Z natury są zwierzętami samotnymi i spotykają się tylko w okresie godowym. Samice rodzą jedno lub dwoje dzieci po okresie ciąży od 10 do 16 tygodni. Większość jeży nie żyje dłużej niż cztery lata w niewoli, choć niektóre mogą żyć nawet siedem lat.
Jeż – czy można go trzymać na naszym podwórku?
Tak, możesz trzymać jeża na swoim podwórku. Jednak jeże nie powinny być trzymane w domu przez cały czas – ich ostre zęby mogą spowodować poważne obrażenia u ludzi lub innych zwierząt, które znajdą się zbyt blisko. Podobnie jak większość małych ssaków, jeże potrzebują dużo przestrzeni do poruszania się w swoim pomieszczeniu, dlatego ważne jest zapewnienie im miejsca do swobodnego poruszania się. Najlepiej trzymać jeża na zewnątrz, na trawiastym terenie, gdzie jest dużo cienia i schronienia przed słońcem. Jeże mogą być również trzymane w klatce, jednak lepiej dla jeża będzie jednak wolność.
Jeż w domu – z czym to się wiąże?
Jeż podwórkowy może być trzymany w odpowiednim siedlisku z ogrodzeniem otaczającym teren. Idealne warunki dla jeża podwórkowego obejmują duży wybieg z bezpiecznymi ścianami, bezpiecznym dachem i bezpieczną podłogą. Jeśli trzymamy jeża w klatce, powinna być ona na tyle wysoka I szeroka, żeby dać mu swobodę poruszania się. Ruchliwe, wzbogacone środowisko jest również ważne dla jeża, aby pozostał zdrowy i szczęśliwy. Oznacza to zapewnienie mu wielu konstrukcji do wspinaczki, zabawek, hamaków i miejsc do ukrycia. Należy również upewnić się, że jeże mają odpowiednią wentylację, aby zapewnić im chłód latem i ciepło zimą.
Jeśli to możliwe, Twój jeż powinien mieć dostęp do terenów zewnętrznych, ponieważ zapewni to mu dodatkową przestrzeń do eksploracji i wzbogaci jego środowisko. Jednym z największych zagrożeń dla jeża podwórkowego są ataki psów. Ważne jest, aby Twój pies wiedział, że nie należy zbliżać się do jeża ani wchodzić z nim w interakcje, ponieważ może to spowodować poważne obrażenia. Jeśli masz psy w domu, najlepiej jest trzymać je na smyczy, z dala od jeży.
Co jedzą jeże – jakie jest najlepsze menu?
Nie ma jednego „najlepszego” pokarmu dla jeża. Najlepiej jest raczej zapewnić mu zbilansowaną dietę, składającą się z odpowiednich porcji białka, warzyw i owoców. Pomoże to zapewnić, że Twój jeż pozostanie zdrowy i szczęśliwy. Zminimalizuje to również ryzyko niedoboru lub nadmiaru składników odżywczych. Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać, jest to, że jeże są ścisłymi mięsożercami, co oznacza, że otrzymują swoje składniki odżywcze z jedzenia innych zwierząt, takich jak owady i robaki. Warzywa, choć ważne w diecie jeża, nie są źródłem składników odżywczych. Są natomiast źródłem błonnika, który wspomaga trawienie i sprzyja zdrowiu jelit.
Ile powinienem karmić mojego jeża?
Ilość, jaką powinieneś podawać swojemu jeżowi, zależy od wielu czynników, takich jak gatunek jeża, jego wiek i pora roku. Ogólnie rzecz biorąc, jeże wymagają diety składającej się z około 40% białka i 40% owadów. W związku z tym najlepiej jest karmić jeża mieszanką różnych pokarmów, takich jak komercyjna karma dla jeży, owady i warzywa. W przypadku młodych jeży należy podawać im nieco większą ilość białka. Podczas gdy dorosłe jeże potrzebują około 25-35 gramów białka dziennie, młode jeże potrzebują około 45-50 gramów, a ciężarne samice jeży około 60 gramów dziennie.
Co jedzą jeże – znaczenie białka
Białko jest najważniejszym składnikiem odżywczym dla Twojego jeża. Jest ono odpowiedzialne za utrzymanie mięśni i tkanek Twojego jeża silnych i zdrowych, a także za tworzenie przeciwciał przeciwko niektórym chorobom. Jeże potrzebują również białka do produkcji kwasu moczowego, który pomaga w usuwaniu odpadów z organizmu. Bez odpowiedniej ilości kwasu moczowego, jeże mogą ulec podagrze, bolesnej chorobie stawów, która może być śmiertelna, jeśli nie jest leczona. Dla celów żywieniowych białko jest zwykle mierzone w procentach suchej wagi, a nie mokrej. Ponieważ jeże nie piją wody, najlepiej jest analizować zawartość białka w suchej karmie.
Podstawy diety jeża: Owady i roślinność
Owady są głównym źródłem białka w diecie jeża i powinny stanowić większość jego diety. Owadami mogą być świerszcze, mączniki lub owady hodowane w handlu. Owady powinny być opylane wapniem, witaminą D3, oraz witaminami dla jeży. Warzywa również powinny być częścią diety jeża, ale nie powinny stanowić więcej niż 30% jego diety. Do popularnych warzyw należą marchew, brokuły, kabaczek i zielona fasolka.
Jeże kochają również owoce!
Podczas gdy owady i warzywa są ważnymi elementami diety jeża, nie pomijaj wartości owoców. Wiele jeży uwielbia jabłka, banany i inne owoce. Chociaż zawierają one dużo cukru, są również bogate w błonnik i inne składniki odżywcze, które są ważne dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia jeża. Włóknisty charakter owoców jest ważny dla jeży, ponieważ pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu ich układu pokarmowego. Owoce powinny być podawane oszczędnie i w małych ilościach, ponieważ zawierają dużo cukru.
Słowo o suchej karmie dla jeży
Podczas gdy owady i warzywa powinny stanowić większość diety Twojego jeża, pomocne może być zapewnienie mu suchego pokarmu. To może pomóc zapewnić, że twój jeż otrzymuje kalorie i składniki odżywcze, których potrzebuje. Należy pamiętać, że na rynku istnieje wiele marek karmy dla jeży, które mogą nie być odpowiednie pod względem odżywczym dla jeży. Aby upewnić się, że Twój jeż otrzymuje odpowiednie składniki odżywcze, ważne jest, aby wybrać komercyjną markę karmy dla jeży.
Dom dla jeża
Teraz gdy wiesz, czym karmić swojego jeża, nadszedł czas, aby przynieść go do domu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, teraz jest czas, aby zapewnić swojemu jeżowi dom. Upewnij się, że jest on wystarczająco duży, aby Twój jeż mógł się w nim wspinać i eksplorować. Musisz również stworzyć środowisko, które zapewni mu ciepło w miesiącach zimowych. Poświęć czas na poznanie potrzeb swojego nowego pupila, a na pewno będziesz miał szczęśliwego i zdrowego jeża przez wiele lat!
uuuu dzięki za ten artykuł. W ogrodzie pojawia mi się od czasu do czasu jeż. Coś przydałoby mu się podrzucić do jedzenia.