Gołębnicze Elegancje Wybór Obrączek dla Gołębi jako Symbolu Uznania w Świecie Hodowli.
Gołębnicze Elegancje Wybór Obrączek dla Gołębi jako Symbolu Uznania w Świecie Hodowli.
Inne zwierzęta

Gołębnicze Elegancje: Wybór Obrączek dla Gołębi jako Symbolu Uznania w Świecie Hodowli.

Wiele osób zajmuje się hodowlą gołębi. Coraz częściej organizowane są wystawy dla różnych rodzajów i gatunków tych ptaków. Istotne znaczenie ma wybór właściwej obrączki. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że jest to symbol uznania w świecie hodowli.

Obrączki dla gołębi – tożsamość i nośnik informacyjny 

Każdy gołąb rasowy musi być zaobrączkowany. Dzięki temu właściciel może bardzo szybko, ale i łatwo go zidentyfikować. Trzeba zdawać sobie sprawę, że rasowe gołębie są bardzo drogie, a obrączka umożliwia zidentyfikowanie okazu i potwierdzenie, że należy do danej osoby. Zatem taki znacznik nadaje tym ptakom tożsamość i tutaj należy wiedzieć, że są różnorodne kolory obrączek i właśnie po kolorze można określić do jakiego gatunku dany ptak należy. Kolorystykę ustala Międzynarodowe Porozumienie Konfederacji Ornitologicznej. Jednocześnie hodowcy muszą na bieżąco sprawdzać informacje na temat przypisanych oznaczeń. Np. kolor czarny przeznaczony jest obecnie dla gołębi rasowych. Dla gołębi egzotycznych przypisany jest kolor pomarańczowy, natomiast kolor czerwony pozwala na identyfikację gołębi pocztowych. Jednocześnie na każdej obrączce znajdują się określone oznaczenia. Pierwsze litery odnoszą się do kraju narodzin ptaka, następne to numer koła bądź związku hodowców. Na obrączce umieszcza się rok urodzenia gołębia. Jednocześnie każdy ptak posiada indywidualny numer. Jeżeli ptak należy do międzynarodowej organizacji zrzeszającej hodowców w Europie, to na obrączce znajduje się taka informacja, najczęściej w formie skrótu FCI. 

Dlaczego tak ważne jest oznaczenie gołębi i jakie obrączki wybrać?

Wielu hodowców w swoich hodowlach posiada naprawdę cenne okazy gołębi, które niejednokrotnie są naprawdę drogie. Dzięki obrączce hodowca może znaleźć łatwo i szybko ptaka, którego zamierza zawieźć na wystawę. Jednocześnie poza wyróżnieniem w stadzie, obrączki dla gołębi umożliwiają identyfikację osobnika, który został ranny czy został znaleziony martwy i skontaktowanie się z danym hodowcą, by poinformować o tym fakcie. Obrączki dla gołębi dostępne są w wielu różnych wariantach. Można zdecydować się na te wykonane z tworzywa sztucznego. Alternatywą dla nich są metalowe obrączki, najczęściej zrobione są one z aluminium, które jest lekkie. Jego dużą zaletą jest odporność na korodowanie. Dostępne są także obrączki z GPS, które umożliwiają hodowcom monitorowanie swoich okazów i szybkie ich namierzenie.              

Powiązane artykuły
Inne zwierzęta

Top 4 zabawki dla kanarka

Jeśli posiadasz w domu swojego kanarka, to z pewnością chętnie poznasz 4 top zabawki dla…
Czytaj więcej
Inne zwierzęta

Zaskroniec zwyczajny, jak wygląda? Jak się rozmnażają węże?

Zaskroniec zwyczajny to jeden z najczęściej spotykanych gatunków węża w naszym kraju &#8211…
Czytaj więcej
Inne zwierzęta

Królik miniaturka - jak wygląda hodowla królika miniaturki?

Królik miniaturka to z pewnością jedno z najbardziej urokliwych zwierzątek jakie możemy…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *