królik miniaturka
Inne zwierzęta

Królik miniaturka – jak wygląda hodowla królika miniaturki?

Królik miniaturka to z pewnością jedno z najbardziej urokliwych zwierzątek jakie możemy hodować w naszych mieszkaniach. Z pewnością wszystkie króliki są piękne, ale im mniejsze zwierzątko, tym bardziej rozpływamy się w zachwytach nad jego wyglądem, tak już jest i trudno z tym dyskutować. Jak zatem rozpocząć hodowlę królika miniaturki? Co będzie ci potrzebne i jak trzeba się zajmować królikiem, aby wiódł on szczęśliwe i zdrowe życie? Dowiedz się tego wszystkiego z kilku następnych krótkich rozdziałów. Ta wiedza z pewnością przyda ci się podczas wyboru i hodowli królików miniaturek.

Królik miniaturka – charakterystyka

Króliki miniaturki to po prostu króliki najmniejszych ras. Ich niewielkie rozmiary wpływają na to, że są obdarzone wyjątkowo urokliwym wyglądem i to jest w nich najbardziej cenione. Mały rozmiar jest także niewątpliwą zaletą przy hodowli ich w naszych domach. Cechy królików miniaturek będą zależne oczywiście od konkretnej rasy. Ogólnie jednak ich wielkość to zazwyczaj 35 do 40 centymetrów. Masa ciała to typowo od 700 gramów do nawet 3,5 kilograma. Dla porównania dodajmy, że duże rasy królików to waga osobników nawet do 7 kilogramów.

Króliki miniaturki są generalnie bardzo przyjazne i towarzyskie, chociaż oczywiście mogą się trafić pewne wyjątki. Pamiętajmy jednak to zwierzęta bardzo delikatne i nie narażajmy ich na stres związany z częstymi zmianami otoczenia albo zbyt szorstkim traktowaniem. Nawet zbyt mocne przytulanie może być dla nich bardzo nieprzyjemne. We kontaktach ze wszystkimi zwierzętami zalecany jest umiar i duża uważność oraz obserwowanie ich reakcji po której od razu wiemy, czy są z tego kontaktu zadowolone.

Królik miniaturka – najczęściej spotykane rasy

Na świecie istnieje bardzo wiele różnych ras królików miniaturowych, łączna ich liczba szacowana jest na ponad 100. Poniżej wymieniamy te najładniejsze, najbardziej znane i najszerzej rozpowszechnione:

  • Królik baranek (Mini Lop) – piękna rasa królików miniaturek z oklapniętymi uszami;
  • Królik Mini Rex – rasa królików miniaturek o pięknym futerku;
  • Królik Polish – wbrew nazwie to angielska rasa królików miniaturek o bardzo krótkich uszach;
  • Królik Dwarf Hotot – króliki miniaturki o białym ubarwieniu i ciemnej obwódce wokół oczu;
  • Karzełek niderlandzki (Dwarf Netherland) – miniaturowa rasa bardzo podobna do królika polish, gdyż od niego właśnie pochodzi;
  • Karzełek Tedddy (karzełek perski) – miniaturowa rasa bardzo mała nawet jak na króliki miniaturki;
  • Królik angora miniaturowa – rasa królików miniaturowych o wyjątkowych walorach futerka, ich sierść jest bardzo długa i gęsta;
  • Króliczek lwi – rasa królików miniaturowych o charakterystycznej bujnej grzywie.

Klatka dla królika miniaturki

Klatka jest wyposażeniem niezbędnym, jeżeli zamierzamy trzymać królika. Jej wymiary nie powinny być mniejsze niż 100 na 50 i 50 centymetrów. Ogólna zasad mówi, że królik w swojej klatce powinien móc się wyciągnąć oraz stanąć na wyprostowanych tylnych łapach. Więc minimalne wymiary naszej klatki tak naprawdę wyznacza nasz konkretny królik i jego rozmiary. Dla pewności i dla komfortu naszego pupila lepiej jest jednak nabyć klatkę z pewnym zapasem. O wymiarach klatki trzeba zwłaszcza pamiętać, jeżeli nabywany czy adoptowany przez nas królik nie osiągnął jeszcze swoich pełnych rozmiarów i wciąż rośnie. W przypadku dysponowania większym metrażem można przejść do chowu bezklatkowego, chociaż królikowi i tak trzeba koniecznie zapewnić miejsce do bezpiecznego odpoczywania i klatka jest tutaj rozwiązaniem najprostszym. Nasz królik musi mieć gdzie w spokoju i komforcie odpoczywać.

W klatce muszą znaleźć się takie akcesoria jak poidełko, miseczka oraz siano. Dobrze jest także ustawić w niej kuwetę, gdy całkowicie możliwe jest nauczenia królika korzystania z niej. Klatkę najlepiej wyłożyć drewnianym pelletem. Taką wyściółkę należy wymieniać raz w miesiącu, przy okazji przeprowadzając czyszczenie i dezynfekcję klatki.

Królik musi mieć zapewnioną możliwość w pełni swobodnego biegania i skakania, to małe zwierzę, ale bardzo ruchliwe. Tutaj rozwiązaniem jest ograniczony wybieg lub puszczanie królika luzem po mieszkaniu. W tym drugim przypadku najlepiej jednak ograniczyć się do jednego pokoju, w którym dokonamy bardzo solidnego zabezpieczenia wszystkich kabli oraz wszelkich hodowanych roślin. Każdy kabel na drodze królika zostanie przegryziony, co może, poza stratami finansowymi, prowadzić również do zwarć elektrycznych, porażeń czy nawet pożarów. Królik chętnie także ‘zajmie’ się naszymi kwiatkami, które mogą dla niego okazać się trujące.

Żywienie

Podstawę diety wszystkich królików, więc także miniaturek stanowi siano. Pamiętajmy, aby było to siano zielone i odpylone. Dostęp do siana powinien być zupełnie swobodny i zapewniony o dowolnej porze. Pozostałym pożywieniem królika miniaturki powinny być zioła. Okazjonalnie możemy królika raczyć również warzywami czy nawet owocami oraz specjalnym granulatem. Granulat oraz gotowe mieszanki ziół możemy kupić w każdym sklepie zoologicznym.

Królik miniaturka – pielęgnacja

Pielęgnacja królika miniaturki nie jest skomplikowana i właściwie ogranicza się do kontrolowania jego stanu. Oczywiście tutaj też są wyjątki. Takim wyjątkiem jest na przykład angora, która wymaga codziennego czesania. Pozostałe rasy dbają o futerko same, nie wymagają one nawet kąpania, czego nie lubią, bo z ubrudzonym futerkiem jak najbardziej dadzą sobie radę same.

Koniecznie trzeba sprawdzać stan uszu królików. Jeżeli uszy są zatkane, to ich czyszczenie najlepiej wykona weterynarz. Zwłaszcza królik baranek ma bardzo wrażliwe i narażone na choroby uszy.

Kontrolować należy także stan uzębienia naszych miniaturowych królików, gdyż ich choroby pojawiają się stosunkowo często.

Króliki powinny także zostać zaszczepione, co nie zawsze jest wiadome ich posiadaczom. Często polecana jest także kastracja królików. Dobrze jest upewnić się, czy najbliższy weterynarz ma doświadczenie w postępowaniu z królikami, nie zawsze jest to taka oczywista sprawa.

Królik miniaturka – jeden osobnik czy całe stado?

Króliki w naturze są zwierzętami stadnymi. Dlatego warto zapewnić im towarzystwo, nawet wtedy, kiedy na pierwszy rzut oka nie wyglądają jakby im czegoś brakowało. Ustalenie hierarchii w stadzie może zająć pewien czas, dlatego należy się tutaj wykazać dużą cierpliwością i spokojem, gdyż okres ten może obfitować w gonitwy, walki czy próby kopulacji.

Króliki miniaturki są bardzo towarzyskie i z reguły nawiązują bardzo dobre relacje z psami czy kotami. Nie wolno ich tylko stykać z gryzoniami, gdyż mogą być dla nich źródłem bardzo groźnego pierwotniaka. Szynszyle czy świnki morskie mogą zostać zakażone poprzez kontakt z moczem królika, a choroba może być dla nich śmiertelna.

Przy zakupie królika miniaturki upewnijmy się, że nabywamy go w pewnym źródle. Tylko tak będziemy mieli pewność, że zwierzę nie ma wad genetycznych albo nie jest królikiem dużych rozmiarów, o czym przekonamy się dopiero po pewnym czasie. Królik o którego będziemy bardzo dobrze dbać, powinien być naszym towarzyszem przez 10 do 12 lat.

Powiązane artykuły
Inne zwierzęta

Gołębnicze Elegancje: Wybór Obrączek dla Gołębi jako Symbolu Uznania w Świecie Hodowli.

Wiele osób zajmuje się hodowlą gołębi. Coraz częściej organizowane są wystawy dla różnych…
Czytaj więcej
Inne zwierzęta

Top 4 zabawki dla kanarka

Jeśli posiadasz w domu swojego kanarka, to z pewnością chętnie poznasz 4 top zabawki dla…
Czytaj więcej
Inne zwierzęta

Zaskroniec zwyczajny, jak wygląda? Jak się rozmnażają węże?

Zaskroniec zwyczajny to jeden z najczęściej spotykanych gatunków węża w naszym kraju &#8211…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *