Królik baranek to stworzenie tak urocze, że chyba nie ma nikogo kto nie rozczuliłby się na jego widok. Właśnie dzięki temu jest to zwierzę posiadające swoich fanów praktycznie na całym świecie. W Polsce także jest on jednym z częstych wyborów osób, które chcą posiadać w domu własne zwierzątko. Na sam jego widok mamy ochotę go mocno przytulić i zabrać ze sobą. Króliki nie są bardzo trudne w hodowli, ale jednak trzeba przed jej rozpoczęciem poznać podstawowe informacje na ich temat. To żywe zwierzę i trzeba zapewnić mu właściwie warunki do życia i zadowolenia. Jak zatem prawidłowo zajmować się królikiem barankiem? Dowiedz się tego z poniższego krótkiego tekstu.
Królik baranek (Mini Lop) – pochodzenie
Historia królików baranków nie jest zbyt długa i skomplikowana. Początki jej postania sięgają niemieckie wystawy królików w 1972 roku. Tam właśnie pierwszy raz pojawił się wczesny egzemplarz królika rasy baranek. Królik ten powstała z krzyżówki królików zwanych Duży Baranek oraz Szynszyla. Ostateczne dopracowanie tej rasy zajęło kilka lat w amerykańskich hodowlach, a od 1980 roku królik Mini Lop stanowi oficjalnie odrębną rasę. Następnie amerykańscy hodowcy szybko przyczynili się do szerokiego rozprzestrzenienia się tej rasy. Dziś okazy takich królików można spotkać i cieszyć się ich widokiem we wszystkich nawet najdalszych zakątkach świata.
Jak wygląda królik baranek?
To z pewnością jedno z najładniejszych malutkich zwierząt jakie istnieje na świecie, a przecież konkurencja jest tutaj duża. Wiele osób opisuje króliki miniaturki jako czystą słodycz. Jest to najmniejszy królik z ras niezaliczanych do karłowatych. Jego waga zwiera się przeciętnie w przedziale od 1,5 do 2 kilogramów. Najbardziej charakterystyczną cechą wyróżniającą królika baranka są długie, oklapnięte i przylegające do ciała uszy. Przednie łapki są wyraźnie szersze od tylnych. Króliki te posiadają krótki ogonek. Sierść królików jest gładka, gęsta i bardzo twarda. W hodowli dopuszczalne są jednolite odmiany kolorystyczne:
- czarny;
- czekoladowy;
- niebieski;
- rudy;
- biały;
Oraz odmiany wielobarwne, czyli złamane:
- kasztanowy
- aguti;
- szynszylowy;
- stalowy;
- opalowy.
Królik baranek – charakter zwierzęcia
Oprócz uroczego wyglądu to drugi powód dla którego króliki mini lop są tak często wybierane do hodowania, zwłaszcza dotyczy to dzieci chcących zająć się hodowlą. Charakter tych małych króliczków jest bowiem wyjątkowo otwarty, są to więc bardzo towarzyskie zwierzątka. Bardzo chętnie spędzają czas w towarzystwie ludzi oraz innych zwierząt. Ważną cechą jest to, że króliki te reagują na swoje imię. Można je nauczyć także wielu prostych sztuczek. Trzeba jednak pamiętać, aby nauka zawsze była przeprowadzana w formie zabawy. Nie wolno ich do niczego zmuszać. Przy pewnym zaangażowaniu ze strony hodowcy nie powinno być żadnego problemu z oswojeniem królika tej rasy i cieszeniem się z naszych z nim interakcji.
Jaka klatka jest konieczna dla królik baranka
Wszystkie króliki, więc i ten, potrzebują mieć swoją bezpieczną przestrzeń, gdzie będą mogły w spokoju odpoczywać i spać. Dlatego niezbędne będzie zapewnienie wygodnej klatki. Oczywiście im większa klatka, tym swobodniej będzie się w niej czuł nasz królik. Ponieważ jest to bardzo mała rasa, w zupełności powinna wystarczyć klatka o wymiarach metr na pół na 30 centymetrów. Królik powinien móc rozciągnąć się cały w klatce oraz mieć możliwość stanięcia w niej na wyprostowanych tylnych nogach, sprawdźmy, czy nasza klatka spełnia te podstawowe wymagania. Dno klatki wypełniamy na przykład trocinami lub pelletem. Raz w miesiącu należy dokonać całkowitej wymiany ściółki, dobrze przy tej okazji wyczyścić i zdezynfekować całą klatkę. Poidełko, miseczka i siano to elementy obowiązkowe w klatce naszego królika. Dobrze jest także zapewnić naszemu pupilowi zabawki, gryzaki i tym podobne rozrywki, tak aby królik miał co robić także gdy przebywa sam.
Królik Mini Lop – wymagania
Każdemu trzymanemu w domu królikowi trzeba zapewnić możliwość swobodnego biegania i skakania. Tutaj stosowane są dwie metody. Albo należy mu przygotować specjalny wybieg, na którym będzie mógł się swobodnie i bezpiecznie poruszać, albo można pozwolić mu na zwiedzanie i przebywanie w całym naszym mieszkaniu. Jednak w przypadku tej drugiej opcji pamiętajmy o solidnym zabezpieczeniu wszystkich kabli dostępnych w mieszkaniu. Każdy kabel do którego będzie miał dostęp nasz królik zostanie bardzo szybko przegryziony. Poniesiemy w ten sposób duże straty, a jednocześnie może być to bardzo groźne w przypadku kabli elektrycznych. Groźne zarówno dla samego królika jak i dla wszystkich w okolicy, uszkodzony przewód elektryczny może być przyczyną pożaru. Należy także uniemożliwić królikowi kontakt z hodowanymi przez nas roślinami domowymi, gdyż mogą one być trujące dla naszego zwierzaka.
Pamiętajmy, że wszystkie króliki są zwierzętami dość płochliwymi i lękliwymi. Nie należy więc przy nich podnosić głosu ani wprowadzać im zbyt częstych zmian w otoczeniu. W czasie przytulania nie wykonujmy także zbyt gwałtownych ruchów i nie róbmy tego zbyt mocno.
Uważajmy także, by nie urazić bardzo wrażliwych uszu naszego pupila.
Usposobienie Mini Lop
Jak już wspomnieliśmy królik baranek jest bardzo towarzyski i chętnie przebywa z innymi zwierzętami, jednak nie należy dopuszczać do jego kontaktu z gryzoniami takimi jak szynszyle czy koszatniczki albo świnki domowe. Królik może być dla nich źródłem zakażenia pierwotniakiem, które może prowadzić nawet do ich śmierci.
Jeżeli chcemy mieć więcej niż jednego królika musimy pamiętać o tym, że są to zwierzęta terytorialne. Dlatego należy bardzo ostrożnie prowadzić poznawanie i oswajanie się różnych osobników.
Królik baranek bardzo nie lubi być kąpany. Woda nie jest jego żywiołem. Nie stanowi to jednak żadnego problemu, gdyż bardzo dobrze radzi on sobie sam z oczyszczaniem swojej sierści.
Królik baranek – żywienie i dieta
Najważniejszym składnikiem diety królika baranka jest siano. Stanowi ono nawet 80 procent spożywanego przez niego pokarmu. Jest ono bardzo ważne, gdyż zapewnia królikowi odpowiedni przebieg trawienia, przyczynia się także do ścierania jego zębów. Siano powinno być zielone i odpylone, a królik powinien mieć do niego stały dostęp. Pozostała część diety powinna składać się z ziół oraz innych gatunków innych traw. Dietę możemy mu urozmaicać dodawaniem świeżych warzyw czy owoców jednak w niezbyt dużych ilościach. Jeżeli nie mamy doświadczenia w komponowaniu diety dla zwierząt możemy postawić na gotową karmę w granulacie oraz specjalne mieszanki ziół.
Jak długo żyje królik baranek?
Wszystkie króliki są zwierzętami bardzo delikatnymi. Podstawą długiego ich życia jest dobra opieka z naszej strony. Jeżeli nasz królik będzie prawidłowo odżywiany, zaszczepiony i zadbany to długość jego życia powinna wynieść około 12 lat.
Królik baranek będzie z pewnością świetnym towarzyszem dla nas lub dla naszych dzieci. Zabawy z nim i przytulanie go to czysta przyjemność.